EKONOMİ
Giriş Tarihi : 13-07-2021 11:28   Güncelleme : 13-07-2021 11:29

3500 TL Maaşla Ne Kadar Kredi Çekebilirim

Kredi; acil olarak ortaya çıkan ihtiyaçlar, devam eden ödemelerde veya başlatılacak olan ödemelerde kullanılması planlanan araç olarak tanımlanabilir.

3500 TL Maaşla Ne Kadar Kredi Çekebilirim

Tanımdan da çıkarım yapılacağı üzere, insanlara pek çok kolaylık sağlaması sebebiyle; insanlar tarafından 'Ne kadar kredi çekebilirim?' sorusu sıklıkla sorulur. Bu bağlamda, bilinmesi gerekir ki; maaş tutarlarının farklı olmasına bağlı olarak alınacak kredi miktarları, kredi alt ve üst limiti de değişim gösterir.
 

3500 TL Maaşla En Az Ne Kadar Kredi Çekilebilir?
Bankalar tarafından, verilmesi planlanan kredi tutarlarının belirlenmesi aşamasında değerlendirilen çok sayıda kıstas vardır. Bu kıstasların başındaysa, şüphesiz olarak maaş durumu gelir. Maaşın fazla olması, alınabilecek olan kredi limitinin artmasına neden olurken; maaşın daha düşük olması ise, alınabilecek olan kredi limitinin daha düşük olmasına neden olur.
Bu durumlar değerlendirildiği zaman, 3500 lira maaş almakta olan bir kişinin en az ne kadar tutarda kredi çekebileceği de öğrenilebilir. Bu miktarda maaş alan kişi, bankaya yapacağı başvuru sonucunda; belgelerin değerlendirilmesi, kredi notunun incelenmesi sonucunda en doğru kredi tutarına ulaşacaktır. Ancak genel olarak, en alt düzeyde verilecek kredinin tutarı; kişinin almakta olduğu maaşın yarısıdır. Doğal olarak da, 3500 lira maaş alan bir kişi; en az 1750 lira kredi çekebilir.
 

3500 TL Maaşla En Fazla Ne Kadar Kredi Çekilebilir?
Kredi almak isteyen insanların, alabilecekleri kredi için bir üst limitin olduğunu bilmeleri gerekir. Bu limit; çekilebilecek alt tutarda da olduğu gibi, maaşın ne kadar olduğu değerlendirilerek belirlenen bir limittin. Kredi almak isteyen birey, almakta olduğu maaşın en fazla dört katı kadar tutarda olan bir krediyi çekebilir. Doğal olarak da 3500 lira maaş almakta olan bir kişi, en fazla 14.000 lira tutarında kredi çekebilir. Alt ve üst sınırlar, kredi başvurusu ve ilk kredi alımında bu şekilde belirlenir.
 

3500 TL Maaş Alan Kişi Kredisini Nasıl Artırabilir?
Maaş olarak 3500 lira gelirli olan kişi, almak istediği kredi tutarının en fazla banka tarafından verilen kadarını talep edebilir. Ancak; kredi notunun yüksek tutulması, kişinin almakta olduğu maaş miktarında artış yaşanması ve elde edilen gelirlerin ipotek gösterilmesiyle de kredi limiti artırılabilir.
 

3500 TL Maaşla Kredi Nasıl Çekilir?
Maaş olarak 3500 lira ödeme alan ve kredi almak isteyen kişiler, kredi almak istedikleri bankaya müracaat etmeye gitmelidir. Bu aşamaya gelindiği zaman, banka tarafından talep edilecek bazı belgelerin olduğu bilinmelidir.
Bu belgeler şu şekildedir:
Kimlik kartı ve bu kimlik kartının arkalı önlü olacak şekilde fotokopisi
Gelir belgesi
Kredi notuna ilişkin belge
Sigorta durum belgesi
İşyeri vergi levhası banka tarafından talep edilen belgeler temin edilmelidir.
Daha sonra, müdürlük tarafından onay verilmesi halinde kredi alınabilir.
 

3500 TL Maaşla Alınacak Kredi Tutarını Kim Belirler?
Bankalar, diğer kurumlarda olduğu gibi; kendi içerisinde müdürlükleri olan çalışma birimleridir. Bu birimlerin asıl amacı; kredi almak isteyen insanların uygun olup olmadığını araştırmak, uygun görülmesi halinde ne kadar kredi alımına uygun olunduğunu hesaplamak ve buna benzer işlemlerdir. Doğal olarak, 3500 lira maaş almakta olan kişinin ne tutarda kredi alacağını; kişinin kredi talep ettiği bankanın müdürlükleri belirler.