Güncel
Giriş Tarihi : 22-07-2021 02:04   Güncelleme : 22-07-2021 02:19

Amazon Kadınlar Efsanesi Samsun

Amazon kadınlarının katıldığı bilenen savaşlardan bir tanesi Truva Savaşı. Bayraklarında amazon aslanı simgesi var. Köye gelenler 3D gözlükler aracılığıyla bu savaşın betimlemesini izleyebiliyor.

Amazon Kadınlar Efsanesi Samsun

Efsaneye göre Amazon kadınları Samsun iline bağlı Terme ilçesinde yaşamış. Hatta İlkadım ilçesinde yer alan Batıpark'ta da Amazonların yaşayışlarını anlatan bir amazon köyü oluşturulmuş. Dev bir amazon kadınının heykeli de buraya yerleştirilmiş. Köyde ise amazon kadınlarının nasıl yaşadıkları hakkında bazı görseller yer alıyor.

Amazon Kadınlarının Köleleri Zindanda Tutuluyor
Amazon kadınları savaşçı kadınlar olarak biliniyor ve kölelerinin zindanda durması yönleriyle ün kazanmışlar. M.Ö 1200 yıllarında Samsun Terme ilçesine geldikleri biliniyor. Buraya yerleştikten sonra Damızkira isminde bir şehir kurup burayı başkent ilan ediyorlar. Orta Asya'dan geldikleri biliniyor ve soyları da Türk. 
Sadece kadınlardan oluşan savaşçı bir topluluk. Erkekler kesinlikle bu medeniyetin içerisinde yer almıyor. Sadece soylarının devam etmesi amacıyla yılda bir kez erkeklerle bir defa bir araya geldikleri biliniyor. Bu beraberlikte erkek çocuk dünyaya gelirse babaya veriliyor veya zindan da köle yapılıyor. Kız çocukları ise savaşçı olarak çekirdekten yetiştiriliyor.

Amazon Kadınlarının Katıldığı Savaşlar Neler?
Amazon kadınlarının katıldığı bilenen savaşlardan bir tanesi Truva Savaşı. Bayraklarında amazon aslanı simgesi var. Köye gelenler 3D gözlükler aracılığıyla bu savaşın betimlemesini izleyebiliyor.

Define Adası Kazı Alanı Yapılacak
Amazon adasına define adası yapılması düşünülüyor. Aynı zamanda da köy alanında arkeolojik bir kazı atölyesi oluşturulacak. Çocuklar burada kazı yaparak eğitici ve eğlenceli bir zaman geçirebilecek. Arkeologlar ile bir arada çalışarak kazı biliminin inceliklerini öğrenebilecekler. Sonrasında ise öğrencilerin buldukları eserlerden bir müze oluşturulması planlanıyor.

Amazon Kadınları Hakkında Bilinenler Neler?
Amazon kadınları memesiz savaşçılar olarak amazon adının memesiz anlamı ile tarihe damga vurmuşlardır. Tarihçilerin ve arkeologların hakkında yeni bilgiler edinmeye devam ettiği amazon kadınları hakkında bilinenler ise şöyle;
Amazon kadınlarının ilk yerleşim yeri Terme ilçesi. Daha sonrasında ise İzmir tarafında Yunan İmparatorluğuna yakın olarak yaşadıkları biliniyor.

Samsun ilinde Amazon kadınlarının heykel ve eşyalarının sergilendiği bir adet Amazon köyü kurulmuş
Savaş aleti olarak ok ve yay kullanan kadınlar daha hızlı ok atabilmek için sağ göğüslerini dağlayarak etkisiz hale getirmişler
Ok ve yay haricinde kullandıkları labris ismi verilen keskin baltalar zaman içerisinde onların sembolü olmayı başardı.

Çocuk doğurmak için komşu kabilelerdeki erkekler ile görüşerek yılda bir kez beraber oluyorlardı. Bunun harici cinsel ilişki yasaktı ve eğer kız çocuk dünyaya gelirse kabilede kalmaya devam ediyor fakat erkek çocuk dünyaya gelirse babaya söyleniyor almayı kabul etmez ise zindan da sakatlanarak köle olarak çalıştırılıyordu.

Her kadının çocuk sahibi olmaya hakkı yoktu. Amazonlar nesillerini devam ettirebilmek ve savaşçı kimliklerini sürdürebilmek amacı ile yalnızca savaşta başarılı olan kadınların o sene hamile kalmasına izin veriyordu. Hamile kalmasına izin verilen kadın iki ay süre ile kabilede bulunmuyor hamilelik kesinleştikten sonra kabileye geri dönüyordu.

Dünyaya gelen erkek çocukları anne bir daha görmüyor

Milattan önce 1200'lü yıllarda yaşadıkları biliniyor.

Amazon nehrine isimlerini vermişlerdir.

Amazon kadınları bilinen ve bilinmeyen yönleri ile tarihe bir çok yönden iz bırakmışlardır. Çok uluslu bir toplum oluşturarak melez genini dünyaya taşımışlardır. Kadınların güçlü yanlarını bize hatırlatan amazonlar kadınların içindeki savaşçı kimliği de yansıtmaktadır.

Erkek Çocuklarını Doğumdan Sonra Görmüyorlar
Amazon kadınları hakkında en çarpıcı iddialardan birisi ise hamile kalabilmek için en az üç erkeği savaşta öldürmüş olmaları iddiası. Savaşta esir aldıkları erkeklerle de cinsel birliktelik yaşadıktan sonra hamilelik oluşursa öldürdükleri de kaynaklarda gösterilen başka bir çarpıcı iddia. 
Erkekler konusunda çok katı kuralları olan topluluk arasına erkek sineği bile kabul etmiyor. Erkek çocukların ise anneleri ile kalma hakları yok. Doğar doğmaz komşu kabiledeki babaya teslim ediliyor veya sakatlanarak zindanlarda köle olarak tutuluyor.