SAĞLIK
Giriş Tarihi : 13-07-2021 11:25   Güncelleme : 13-07-2021 11:26

Aylık Bebek Gelişimi

Her geçen gün gelişimleriyle ebeveynlerinin yüzünü güldürmeye ve şaşırtmaya devam eden bebekler için 10.ay ilk adımların başladığı süreçtir.

Aylık Bebek Gelişimi

Konuşma becerileri, motor beceriler ve fizikse gelişimin bir sonraki aşamaya geçtiği bu dönemde artık bebeklerin yiyebilecekleri besinlerde çeşitlenir. Henüz yetişkinlerle aynı düzeyde olamasa da uygun olarak hazırlanan besinleri tüketen 10. ay bebekleri etrafındaki sesleri taklit ederek kendi konuşma becerilerini geliştirirler.

10 Aylık Bebeklerde Boy ve Kilo Gelişimleri

Bebekler için 10. ay boy ve kilonun en hızlı şekilde arttığı ve bebeğin birçok yeni beceriler kazandığı dönemdir. Bu dönem de kız ve erkek bebeklerin 9-10 kilo civarında olmaları sağlıklı gelişim gösterdikleri hakkında bilgi vermektedir. Boy olarak ise 71-72 cm düzeyine ulaşan kız ve erkek bebeklerin gelişimleri için doktor muayenelerinde baş çevreleri de ölçülmektedir. Ortalama genişlikleri 45 cm olması gereken baş çevresi bebeklerin boy ve kilo gelişimlerine göre farklılık gösterebilir. Ortaya çıkan verilerin mutlaka doktor değerlendirmesinden geçmesi ve gelişim tablosunda verilerin incelenmesi sonucu beğenin durumu hakkında en net durum ortaya çıkmaktadır.

10 Aylık Bebekler Ne Yapabilir?
Bebeklerin şu ana kadarki en hareketli oldukları zaman dilimi olan 10. ayda yapabilecekleri zihinsel ve fizikse beceriler şu şekildedir;
Tutunarak ayağa kalkma,
Destekli yürüme,
Ses ve mimik çıkarma,
Kavrama ve tutma,
El sallama ve alkış yapma
Bebeklerin ebeveynler tarafından 10.ayda sürekli takip etmeleri dengesizlik sonucunda istenmeyen olayların yaşanmaması açısından önemlidir.

10. Ay Bebeklerde Dil Gelişimi
Daha erken aylarda başlayan dil ses çıkarma evresi 10. aydan itibaren daha da hız kazanarak basit kelimelere dönüşür. Bu kelimeleri geliştirmek bebeklerin çevresinde bulunan ebeveynler ve diğer aile bireylerinin bebekle sürekli iletişim kurmalarına bağlıdır. Anne ve baba gibi kelimeleri belli bellisiz tekrar etmeye başlayan bebekler istediği şeyleri de artık kelimelere dökmeye başlar.

10. Ay Beslenmesi Nasıl Olmalı?
Aile bireylerinin yediği yemekleri 10. aydan itibaren tatmaya başlayan bebeklerde besinlerin uygun hale getirilmeleri önemidir. Çene ve diş gelişimine bağlı olarak sert besinleri de küçük parçalar halinde tüketmeye başlayan bebekler, bu sırada sür ve mamaya da aralıklarla devam edebilirler. 10. ayda alerjik dönemi devam eden bebeklere bu dönemde tuz ve baharatlı besinler verilmemeye dikkat edilmelidir.