Güncel
Giriş Tarihi : 22-07-2021 02:05   Güncelleme : 22-07-2021 02:18

Bafra Deniz Feneri

1937 yılında Fransızlar tarafından zamanın Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine devredilen Bafra Deniz Feneri, diğer deniz fenerleriyle aynı amaçlara sahiptir.

Bafra Deniz Feneri

Deniz fenerleri bulundukları iller açısından oldukça önemlidirler. Bafra deniz feneri de önemli deniz fenerleri arasında yer alır. Yüzyıllar boyunca gemicilerin dikkatini çekerek, alışveriş için sıklıkla uğranılan bir yer olmasına neden olmuştur. Gemilere yol göstermek amacıyla yerleştirilen kuleler, aynı zamanda kayıkların da tehlikeli sığlıklara yaklaşmasını önler.

Bafra Deniz Fenerinin Amacı Nedir?
1937 yılında Fransızlar tarafından zamanın Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine devredilen Bafra Deniz Feneri, diğer deniz fenerleriyle aynı amaçlara sahiptir. Önemli bir ticaret merkezi haline gelerek, gemicilerin en sık uğradıkları mekânlar haline gelmiştir. İlçenin kuzeybatısında Koruluk mevkiinde, şimdiki ismiyle ise Fener Köyü'nde yer alır. Konumu itibariyle Karadeniz'deki denizcilerin daha rahat yol alabilmesini sağlar.

Bafra Deniz Fenerinin Özellikleri Nelerdir?

Bafra deniz feneri, diğer deniz fenerlerinden farklı olarak demirden inşa edilmiştir. Bunun yanı sıra farklı özellikleri de vardır. Bu özellikler şu şekilde sıralanabilir;

Fenerin en tepesine ulaşılabilmesi için, 106 basamağın çıkılması gerekir.

Denizden 50 metre içeride yer alır.

7 direk üzerinde bulunur.

Işığı 20 saniyede bir devir yapar ve sarı ışık yanar.

Fenerin görünüş mesafesi 20 deniz mildir.

Her direğin boyu 5 m. olmakla birlikte 3J metre toprak altında 1.5 metre ise toprak üzerinde bulunur. Bu özelliklerin yanı sıra fenerin en önemli özelliklerinden bir tanesinin de Fransızlar tarafından yapılmış olmasıdır.

Bafra Deniz Feneri Dışındaki Fenerler Nelerdir?
Deniz feneri sadece Bafra deniz feneri ile sınırlı değildir. Bunun dışında deniz fenerleri de mevcuttur.

Rumeli feneri

Mehmetçik Burnu

Ahırkapı

Hoşköy

Şile

Akıncı Burnu

Alanya

Sinop Boztepe gibi fenerler vardır. Türkiye'de toplamda 372 adet fener olmakla birlikte, bu fenerler değişik karakterlerde ışık gösterirler. Fenerler bulundukları yerlere göre sınıflandırılabilirler. 
Kıyı fenerleri, derin deniz fenerleri, dalgakıran fenerleri, doğrultu fenerleri gibi fenerlerde vardır. Deniz fenerlerinin ışıklarının kendilerine göre görünme mesafeleri vardır. Bu mesafeler deniz seviyesinden yüksekliğe ve ışık yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir.

Deniz Fenerinin Işıklarının Anlamları Aynı Mıdır?
Bafra deniz feneri ve diğer deniz fenerleri renklerine göre 3 bölümde incelenirler. Renk değiştirmeyen, renkli ve renk değiştiren olarak nitelendirilebilirler. Deniz fenerlerinin ışıkları farklı anlamlara gelir ve denizciler bu anlamlara göre hareket ederler. Bu açıdan da 5 bölümde incelenebilirler. 
Sektör fenerleri, yön gösteren deniz fenerleri, transit deniz feneri, dizili deniz feneri ve bekçisiz deniz feneri şeklindedir. Deniz fenerlerinin birçoğunda bekçi olsa dahi, bekçisiz olan deniz feneri, otomatik bir çalışma sistemine sahiptir. Bu fenerler en güvenilir olmayan çeşitlerdendir.

Bafra Deniz Feneri Yüksekliği Ne Kadar?
Bafra deniz feneri, diğer deniz fenerlerinden tamamen ayrı bir konumda yer alır. Öyle ki bu deniz fenerinin, dünyada sadece 3 tane örneği vardır. Ayrıca bu deniz feneri, şehrin turizme katılmasında da çok önemli bir role sahiptir. Kulenin denizden yüksekliği 25 metre, kule yüksekliği ise 22 metre şeklindedir. 
İlk olarak gaz yağıyla çalıştırılan bu fener, sonrasında asetilen kullanılarak çalıştırılmıştır. Şu anda ise elektrik enerjisiyle çalışmaya devam eder. Bununla birlikte yedek enerji olarak asetilen kullanılmaya devam eder. 400watlık lamba ile çalışmaya devam eden deniz feneri, teknolojiye de uyum sağlıyor. 
7 ayağın üzerinde duran fenerin ayakları, 4.5 metre derinlikte gömülüdür. Kızıl Irmak’ın denize döküldüğü yerde yapılan fener, önemli bir rota görevi görür. Gardiyan binası ve fener ulusal miras olması nedeniyle, Kıyı Emniyet Müdürlüğü'nün koruması altındadır.