Güncel
Giriş Tarihi : 22-07-2021 02:02   Güncelleme : 22-07-2021 02:03

BAFRA MAVİ İLE YEŞİLİ BULUŞTURMALIDIR

Tarihe baktığımız zaman medeniyetlerin büyük çoğunlukları suya yakın yerlerde kurulmuş ve gelişmiştir. Bafra’nın tarihinde de bunu görmekteyiz.

BAFRA MAVİ İLE YEŞİLİ BULUŞTURMALIDIR

Bafra adının M.Ö. 521 yıllarında Fenikeliler zamanında ticaret gemilerini yanaştığı koylara kurulan, ticaret evlerine, "bafira" ya da "bavra" denilmesinden geldiği ifade edilmektedir. Ayrıca Luvi Dili'nde ise  Kızılırmak'a verilen "Ba-Hura" (Büyük Irmak) adından geldiğini iddia edenlerde vardır. Sonuç itibarıyla Bafra’nın suya Kızılırmak ve Karadeniz’e yakın bir yerleşime sahip olduğunu söyleyebiliriz. Kısacası Bafra’nın tarihi Kızılırmak ve Karadeniz ile birliktedir. Fakat zamanla Bafra bu özelliğini kaybetmiş önce Karadeniz’den sonrada Kızılırmak’tan uzaklaşmıştır. Yerleşim yeri olarak bugün ki hale gelmiştir.

MAVİ VE YEŞİLİN BULUŞMA HİKÂYESİ
Bafra bir ovadır. Yeşil ve ormanlık alanları oldukça fazladır. Uzun yıllar yeşil ile mavinin buluşması hayal edilmiştir. Kızılırmak Sedde projesi çok gündeme gelmiştir. Bu konuda en somut çalışmayı dönemim belediye başkanı Zihni Şahin yapmıştır. Karadeniz Teknik Üniversitesinden bir heyet yine Bafralı olan Prof. Dr. Mustafa Var hoca başkanlığında 2 yıla yakın süren proje çalışmalarını yürütmüştür. Bu süreçte Kızılırmak’ın iki yakasında, Çetinkaya köprüsünün aşağı ve yukarı bölümlerinde güçlendirme çalışmaları için gayret edilmiş. Başkan Zihni Şahin’in gayretleriyle bu büyük proje hayata geçirilmiş ve DSİ tarafından ihale edilerek yapılmıştır. Prof.Dr. Mustafa Var hocanın projesinin tamamlanmasıyla yaklaşık 263 bin metre karelik alanda sosyal tesisler, anfi tiyatro, bisiklet yolları, dinlenme alanları, yürüyüş yolları, hobi bahçeleri fuar alanları köprüler, göletler, spor ve yeşil alanlar, Fuar, panayır çeşitli etkinliklerin yapılacağı fiziki donatılar yapılacaktı. 2014 yılında yeni çıkan bütün şehir yasası ile 10.000 metre kare alandan büyük yerlerin yapımı Samsun Büyükşehir belediyesine bırakılınca proje başlanamadı. Başlandığında ise projeye uygun bütün bir ihale yapılmadı. İki etaplı iki ayrı ihale yapıldı. Ama bir türlüde başlamadı. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz milletvekili adayı olmak için başkanlıktan istifa edince Samsun Büyükşehir belediye başkanlığına Zihni Şahin seçildi. Zihni Şahin ihalesi yapılan iki etaplı projeyi görev süresi olan 11 ayda tamamladı. Ama aday gösterilmeyince proje iki etaplı olarak kaldı. Bafralının Mavi ile yeşilin buluşması hayalide şimdilik gerçekleşmedi.
 

MAVİ VE YEŞİLİN BULUŞMASI YENİ BİR CAZİBE MERKEZİ OLUŞTURUR
Günümüzde insanlar hayatın gürültüsü, trafiği, iş stresi ve yoğunluğu gibi sebeplerden dolayı şehir merkezlerinden uzaklaşmaya doğaya ve denize, kısacası huzura ve sakinliğe koşmaktadır. Turizm ve işletme fakültelerinin bulunduğu yerden başlayarak Kızılırmak’ın Karadeniz’e döküldüğü yere kadar uzanan iki yakalı seddenin maviyle yani denizle buluşması mümkündür. Mevcut 263 bin metrekarelik alanın donanımı yanında denize kadar uzanan alan sadece Bafra insanı için değil Samsun, Karadeniz ve ülke insanımız içinde bir yaşam alanı bir cazibe merkezi haline getirilir. İnsanlar hem nehir hem yeşil alan hem de denizin huzuruna kavuşur. Bu müthiş yaşam alanı iç ve dış turizmde büyük katkı verecektir. Öğrencilerin Bafra’da ki bugün için fakülteleri yarın içinde üniversitesini tercih etmelerine neden olacaktır. Bu cazibe merkezi Kızılırmak deltası kuş cenneti, Bafra müzeleri, camileri, Çetinkaya köprüsü, türbeleri, İkiztepe Ören yeri, baraj gölleri, asar kale, kaya mezarları gibi pek çok tarihi ve doğal güzelliklerin ziyaret edilmesine öncülük edecektir.

KAYBEDEN DEĞİL KAZANAN BAFRA 
Bu canlılıktan yöresel ürünler, seyahat firmaları, lokantacılar, kafeler, hediyelik eşya satıcıları, berberler, giyim mağazaları alış veriş merkezleri, konaklama tesisleri, tur şirketleri gibi sayısız sektör kazanç sağlayacak hatta yeni hizmet işletmeleri devreye girecek, istihdam artacaktır. Bafra’nın çok fazla potansiyeli vardır. Ama Bafra varlık içinde yoklukları yaşamaktadır. Günlük düşünmeyi bırakır geleceği planlarsak yapılmayacak hiçbir şey yoktur. Kaybeden değil kazanan bir Bafra için bir saniye vakit kaybetmemelidir.