Güncel
Giriş Tarihi : 22-07-2021 02:03   Güncelleme : 22-07-2021 02:03

BAFRA TURİZMDE ATILIM YAPMALI

Bafra’yı turizmde öne çıkartacak ama tamamlanması gereken eksikler vardır.

BAFRA TURİZMDE ATILIM YAPMALI

Bafra tarihi ve doğal güzellikleri, yöresel mutfağı ile turizmde atılım yapacak potansiyellere sahiptir. Kızılırmak Deltası Kuş cenneti, İkiztepe ören yeri, tarihi camileri, deniz Feneri, Kapıkaya , Asar kale, kaya mezarları, baraj gölleri, Bafra konakları, türbeleri, Çetinkaya köprüsü, denizi,  müzeleri, yöresel lezzetleri  olan pidesi, nakul, kaymaklı lokum, su böreği, manda yoğurdu,  tandır, kaypancak, dondurma,  kavub, karpuz, organik ürünler, sebze ve meyveleri ile harika damak tatlarıyla, kümmetleri  ve pek çok değeri ile turizm için bir cazibe merkezi olabilir. Turizm ise ekonomik canlılık demektir. 

EKSİKLER TAMAMLANMALI

1-Kapıkaya Festivali

Bafra’yı turizmde öne çıkartacak ama tamamlanması gereken eksikler vardır. Kapıkaya uluslar arası festivalin yapıldığı alan sosyal Donatıları, satış alanları, kamp yeri, konaklama yerleri, ulaşımı, çevre düzenlemeleri, yarış yerleri, yamaç paraşütü mevkii ile kapsamlı bir proje dâhilinde yapılmalıdır. Burası Bafra’nın dünyaya açılan penceresi olacaktır.

2-Mavi ve yeşilin buluşma alanı Kızılırmak Sedde Projesi

Bafra’yı turizmde cazibe merkezi yapacak mavi ile yeşilin buluşması projesi olan Kılırmak sedde projesi nehrin iki yakasının Kızılırmak’ın denize döküldüğü Karadeniz’e kadar projelendirilip ilçeye kazandırılmalıdır.

3- Bafra Konakları ve Tarihi eserlerin restorasyonu

Bafra konakları Bafra’nın sembolleri gibidir. Fakat yıkıma ve yok olmaya terk edilmiştir. Bir an evvel bu konakların ve tarihi yapıların restore edilmesi gerekmektedir

4-Bafra Kent Müzesi ve Belleği

Bafra’da Etnografya ve Arkeoloji müzesi ile Tütün müzesi bulunmaktadır. Bafra’nın kültür mirası olacak geçmişten geleceğe köprü ve eğitim sağlayacak, kent kimliği ruhunu artıracak, insanların yaşadığı kent hakkında her şeyi bileceği, öğreneceği ilçeye gelen ve gidenlerinde uğramadan geçemeyeceği kent müzesi ve belleği mutlaka kurulmalıdır. 

5-Konaklama tesislerinin kurulması

Turizm bir süreç ister. Bugünden yarına ortaya çıkmaz. Ama ortaua çıktığında ise bacasız bir sanayi olur. Bir çok eksik giderilirken yatırımcılar ile temasa geçilerek Bafra’ya oteller kurulması sağlanmalıdır. Turist konaklama imkanına bakar. Konaklamadan ne kadar memnun kalırsa şehirde o kadar çok kalmayı düşünür. 

6-Bafra Üniversitesi

Bafra’da Turizm ve İşletme fakültesi ile birlikte Meslek Yüksek okulları bulunmaktadır. Eczacılık fakültesi içinde çalışmalar devam etmektedir. Bunun ileri bir adımı olan Bafra Üniversitesinin kurulması ile binlerce öğrenci Bafra’ya gelecektir. Üniversite ile yurtlar ve yeşil alanlar oluşacaktır. Tüm bunlar bay bayan kuaförlerinden, seyahat firmalarına kefelerden lokantalara kadar alış verişte canlılıktır. İç turizmi canlandırmaktır. Ayrıca turizm şehri olmak için kültür ve eğitimin daha fazla artmasına imkân sağlanmasıdır.

7-Turizm Ofisi ve Tanıtımlar

Turizmde tanıtım çok önemlidir. Tanıtımın birinci ayağı potansiyellerin tanıtılmasıdır. Bu tanıtımlar yurt içi ve yurt dışına yönelik olarak hedeflenen kitlelere uygun yapılmalıdır. Bunun için kitaplar, broşürler, cd’ler oluşturulabilir. Videolar çekilir, sosyal medya mecrasında ve youtubede yayınlanır.  Bu tanıtım malzemeleri yurt içinde valilikler, belediyeler, ziraat ve ticaret odaları, tur şirketleri, turizm acentaları, otobüs firmaları, kütüphaneler, kaymakamlıklar, siyasi partilerin teşkilatları, hava yolu firmaları, şehir terminalleri, turizm dernekleri, hemşeri kuruluşları, federasyonlar, konfederasyonlar, sanatçılar, gazeteciler ve yazarlar, basın kuruluşları ile ülkemizde ki yabancı ülkelerin büyükelçilikleri, konsolosluklarına ulaştırılır. Yurt dışındaki insanlarımıza sivil toplum kuruluşlarımıza o ülkelerin tur ve turizm şirketlerine gönderilir iletişim sağlanır. Bu bir süreklilik halinde devam eder. Çünkü tanıtım süreklilik gerekir. Bu çalışmalar için yeterli büyüklükte, gerekli sayıda personel ve donanıma sahip olan Turizm ofisi tarafından profesyonelce yapılmalıdır. Turizm bir süreç gerektirdiği gibi tanıtımda bir süreç ve iletişi gerektiriyor. Başta tur şirketler ve turizm acenteleri ile temasta ve sürekli iletişimde bulunarak Bafra tur kapsamlarına aldırılabilir.

YORULMAK YOK

Hedeflere ulaşmak bir planlama ve strateji gerektirir. Sabır ve mücadele ister. Çalışma ve disiplin lazımdır. Her işin ehline liyakatlı olana verilmesi şarttır.  10 yıl sonrasından banane demek yanlıştır. Tüm bu saydıklarımıza 2011 yılında başlayıp tamamlasaydık bugün Bafra ekonomisi bambaşka olurdu. Turizm denilen bacasız sanayiye ve bir üniversiteye, otellere denize, pek çok tesise kavuşmuş olurduk. Bu nedenle hemen başlamak gerekir. Yıllar akıp gidiyor.  Bizler seyrediyoruz. Biride çıkıp İyi ki varsın BAFRA deyip başlamıyor.