Güncel
Giriş Tarihi : 10-07-2021 09:34   Güncelleme : 10-07-2021 09:34

Bafra Üvey Evlat mı?

Şehirlerde insanlar gibi canlı varlıklardır. Sürekli değişim gelişim halindedir. Yeni yerleşimler oluşur. Araç sayıları ve nüfus artar.

Bafra Üvey Evlat mı?

Bunlar beraberinde yeni ihtiyaçlar oluşturur. Yeni yollar açılır, kanalizasyon, su boruları, yüzey suları deşarj hatlar, menfezler, elektrik, doğal gaz, Telekom gibi hatların döşenmesi, asfalt kaldırım ihtiyaçları ortaya çıkar.

Şehirler yaşayan varlıklardır
Eğer bu gelişime paralel olarak gidemezseniz, problemlerin gerisinde kalır ve problemlerde büyümeye başlar. Şehirlerin en büyük problemi budur. Çarpık kentleşmede bu nedenle oluşur. Siz şehriniz için imar uygulamalarını zamanında yapmazsanız, ulaşım master planlarınızı hazırlamaz ve geleceğe projeksiyon tutarak çalışmalar yapmazsanız şehirde yaşayan insanların ihtiyaçlarını tam olarak karşılayamazsınız.  İnsanlar ya su baskınları ya trafik sorunu ile karşılaşır. Dar yollar ortaya çıkar, engellilere uygun bir şehirleşme yapamaz,  Yeşil alan yapmak, çocuk parkları oluşturmak için yerler bulamazsınız. Sonuç itibarıyla da bugün ki şehirlerde karmakarışık olarak yaşarız.
 

Bafra’da oto parklar süreci
Bafra’nın ciddi bir trafik akışı problemi var. Bafra’da kapsamlı bir oto park çalışması Bafra girişinde mezarlık önünde cenazeye gelen araçlar için bir alanın düzenlenmesi, 15 Temmuz Demokrasi Meydanının altında ki yer altı oto parkı, Büyük Pazar yeri ve meslek yüksek okulu arkası ile Yaşar doğu caddesinde ki yerlerin otopark yapılması ile başladı. Daha sonra ise yıkılan tekel binalarının arsasını sahibinden kiralanarak bir oto park oluşturması ile devam etti. Fakat yinede bunların hiç biri birikmiş trafik sıkışıklığı problemini çözmedi. 

Başkan Mustafa demirden uzun süreçli sonucu belirsiz açıklama
Bu arada Samsun büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir Çarşamba ve havza’da katlı otoparklar yapımına başladı. Başkan Mustafa Demir Bafra için ise şunları söyledi: "Bafra’da otopark problemini kalıcı projelerle çözeceğiz. 2 kat yerin altında, üzerinde rekreasyon alanlarının, tuvaletlerin, mescitlerin bulunduğu bir otoparkı ilçemize kazandıracağız. Ticari alanlar, kafe ve restoran da yer alacak. Bafra’da ana bulvarlar oluşturacağız. Böylece trafik problemini kalıcı bir şekilde tarihe gömeceğiz. 114 mahallede altyapı hizmetleri için 2 ekip sürekli aktif olacak. Mahalleler aciliyet sırasına göre belirlenecek. Büyükşehir, küçük şehir ayrımını kaldıracağız. Ekipleri mahalle muhtarına teslim edeceğiz. Seçimden sonrası için bir projemiz. Bafra’ya çok güzel bir mahalle kuracağız. Şuan bu projeyi lansmanımıza almıyoruz. Seçimden sonra üzerinde çalışacağız, ondan sonra açıklayacağız."dedi 
 

BÜYÜKŞEHİR BAŞKANI MUSTAFA DEMİR BAFRA İÇİN BİR ŞEY YAPMADI VE YAPILANLARI DURDURDU
Kısacası Başkan Mustafa Demir’in yaptığı açıklamanın hayata geçmesi çok çok uzun bir süreç, bilindiği gibi Başkan Mustafa Demir daha önceleri  ihalesi yapılmış ve inşaatına başlanmış Çetinkaya’da yapılmakta olan oto garı durdurmuş. Başka yere yapacağız demişti. Sonra ondan da vazgeçti. Eski terminali tamirat yaptı. Çetinkaya bölge hastanesinden sonra oto garıda kaybetmiş. Bafra ise yeni oto gar ile eski oto gar alanına yapılacak büyük bir yeşil alanı kaybetmiş oldu. Büyükşehir eski başkanlarından Yusuf Ziya Yılmaz dönemi olan 2014 yılından itibarende Sebze ve meyve hali yapılmasını bekliyor. Ayrıca Mustafa Demir’den önce projesi hazırlanan ve ihale aşamasına gelen Kültür merkezi yapılmadı. iki etabını tamamladığı Kızılırmak sedde projesine ise hiç etap ilavesi yapılmadı. 

SONUÇ: BAFRA ÜVEY EVLAT
Bafra yerel yönetimler özellikle büyükşehir belediyesi tarafından yapılması gereken hizmetlerden 2 yılı aşkın süredir mahrum. Bafra olarak bu mağduriyetler, ihmaller ve üvey evlat muamelesi için çok şeyler söyleyebiliriz. Mesele eleştirmek değil Çözüme katkı sunmaktır. Biz böyle yapıyoruz. Bafra için görevini yapması gereken asıl unsurların görevlerini layıkıyla yapması gerekir.