Güncel
Giriş Tarihi : 14-07-2021 19:05   Güncelleme : 14-07-2021 19:05

BAFRA’DAN BİR HASAN ASLAN GEÇTİ

1989 Yerel Seçimlerinde MHP’nin Bafra merkezdeki oyu 905’di. 1994 Seçimlerinde bu oy 9707 olarak 10 kart attı ve Hasan Aslan MHP’den Bafra Belediye başkanı seçildi.

BAFRA’DAN BİR HASAN ASLAN GEÇTİ

MHP Bafra’da her zaman güçlüydü. Gönül oyları sandığa yansımıyordu. Ama bu sefer aday Bafra’nın insanının çok sevdiği, Eğitimci, ilçe milli eğitim şube müdürü olarak onlarca okul yapımı ihalesi yapan, yetimin bir kuruşuna dokunmayan ve israf ettirmeyen, Bafraya okullar kazandıran, ülkücü olduğu için sürgünler yiyen,  Ülkü Ocakları eski başkanı, Türk Kamu-sen Başkanı Hasan Aslan’dı. Dönemin MHP ilçe Başkanı Hamdi Yıldız , ve Ömer Şen, çok güçlü bir yönetim, MHP MYK üyesi ise iş insanı Ahmet Aydın’dı. Kısacası güçlü, sayılan ve sevgi duyulan başarılı siyasi çalışmalar yapan bir kadro vardı.

ÜLKÜCÜLER KENETLENDİ
Bafra’da ülkücü kuruluşlar çok güzel çalışmalar yapıyordu. 905 oya rağmen Bafra Belediye başkanlığını kazanma hedeflerini ortaya koymuşlardı. Ülkücüler bu sefer çok değerli bir insan olan Hasan Aslan ile seçimlere giriyordu. Tüm dengeler değişmişti. Hasan Aslan adına vatandaş şarkılar yapmaya başlamıştı. Halk “ Doğruluk Dürüstlükse aranan işte Hasan Aslan” diyordu. MHP Sahada ilçe Başkanı Hamdi Yıldız’ın konuşmalarıyla vatandaşlarla coşuyordu. Hasan Aslan halk adamıydı. Toplumun herkesimi ile ilişkisi vardı. Ülkücüler eğitimden, esnafına, memurundan tekelde çalışanına, tedaşda görev yapanından Köy hizmetlerinde çalışanına, kereste fabrikasında çalışanından okullarda ki öğretmenine kadar kenetlenmiş. Seçim çalışmalarını finanse ediyordu.Kısacası Bafra’da bir tarih yazılıyor bu tarihe 1994 ruhu deniliyor ve Hasan Aslan damga vuruyordu.


ZAFER MHP’NİN OLDU
İmkânsız gibi görünen olmuş ve 905 oy 9707 fark ise bir zafer tarihiydi 1453. Seçim akşamı sandıklar açılmaya bile başlamadan binlerce Bafralı Cumhuriyet meydanında ki MHP seçim karargahı önüne toplanmaya akın etmişti. Araçlar süslü, insanlar mutlu, yüzler bine binler binlerce insana ulaşmıştı. Sandıklar açıldıkça fark açılıyor. Vakit geçtikçe meydan taşmaya başlıyor MHP’nin zaferi Hasan Aslan’ın başkanlığı görünüyordu. Başkanlık binlerce insanın taşkınlık yapmayan coşkusu binlerce aracın konvoyu ile bir disiplin içine yapılıyor. Zafer kutlanıyordu. Bu disiplin ve uyumun mimarı ise MHP ilçe Başkanı Hamdi Yıldız’ın konuşması ve MHP yöneticileri ile zafer sarhoşu olmayan Hasan Aslan’dı. Hasan Aslan’ın mazbatasını alması, Camide Kuran-Kerim tilavet edilmesi ile belediye binası önünde binlerce insanın mahşeri kalabalığı ile yapılan tören sonucunda Hasan Aslan göreve başlamış oldu.


 

HALK ADAMI HASAN ASLAN
Hasan Aslan ve MHP kadroları belediyenin en üst katında ki başkanlık makam odası için baykuş yuvası diyor ve makamın halkın ayağına zemin kata ineceğinin sözünü vermişlerdi. Böylede oldu. Başkanlık makamı birinci kata indi. Tüm kapılar halka açıldı. Hasan Aslan sabah 8 akşam geç vakitlere kadar belediyede, esnaf ziyaretlerinde, mahallelerde, halkın arasında ve hizmet yerlerinde ki incelemelerdeydi.  Artık belediyede Sabah namazı camide başlayan, her zaman farklı bir lokantada çorbasını içerek makamına yürüyerek gelen bir başkan vardı.


 

KORKMADAN ALT YAPIYA ÖNEM VERDİ
Her başkan alt yapıya hizmet etmekten biraz endişe eder. Alt yapı hizmeti görünmez. Ama gelecek nesillere hizmet eder. Başkan Hasan Aslan paslanmış, sürekli patlayan, arıza yapan, bu arızalarda bazen kanalizasyon karıştığı konuşulan Bafra’nın içme suyu borularının tamamını yeniledi. Bu çalışmayı Devletin Kurumu iller bankasına yaptırdı.  Hasan Aslan göreve geldiğinde şehir kanalizasyon kokuyordu. Daha önceden hazırlanmış alt yapı kredisi vardı. Hazine garantiliydi. Bir türlü çıkmıyor. Bafra ya gelmiyordu.  Bu konuda halledildi ve Bafra’da 200 kilometreden fazla kanalizasyon hattı yapıldı. Bu kanalizasyonda ki atıkların Kızılırmak’a ve Karadeniz’e dökülmesini engellemek için  Katık atık bertaraf tesislerini kurdu.


 

İKİNCİ ZAFER
Yıl 1999. Mahalli seçimler yapılacak. Seçimler genel seçimlerle birlikte olacak. Başbuğ Alparslan Türkeş 4 Nisan 1997 tarihinde vefat etmiş, MHP’nin başında Dr. Devlet Bahçeli vardı. MHP fark atarak seçimi kazanıyor ve Hasan Aslan ikinci kez başkan oluyordu.  Hasan Aslan’ın unutulmaz hizmetleri arasında alt yapı dışında Alparslan Türkeş Parkının yapılması, Cumhuriyet meydanının yeşil alan olarak vatandaşın dinlenme yeri haline getirmesi. Cevher Dudeyev Bulvarı ile Öğretmen evinin bulunduğu yerde ki bulvarın açılması, sosyal belediyecilik, halk günleri, halk konserleri,  tarım fuarı, kavun karpuz festivali, müftülük binası için yer tahsisi, Bafra spora sahip çıkması gibi fiziki tesisler ve manevi hizmetleri oldu. 


 

RECEP TAYYİP ERDOĞAN İLE YARIŞTI
2004 yerel seçimlerinde AK Partinin adayı Şükrü Neiş olmuştu. AK parti seçimi kazanmak için hükümetin tüm gücünü kullanarak çalışıyordu. MHP meclise girememiş ve meclis dışındaydı. Hasan Aslan’ı devirmek ve Bafra’yı MHP’nin elinden almak için AK parti Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı Bafra’ya getirdi. Miting düzenledi ve Başbakan Bafralılara söz verdi. AK parti MHP’de ki kırgınlıklardan da yararlandı. Tüm bunların sonucunda Hasan Aslan Başbakana ve Hükümete karşı az bir farkla seçimi kaybetti. Ama asla halkın içinden kopmadı. Her zaman gönüllerin ve halkın başkanı oldu. Yaklaşık 5 yıl önce amansız bir hastalık nedeniykle genç sayılacak bir yaşta hayata gözlerini yumdu. Ama efsane başkan olarak tarihe geçti. 


 

SONUÇ
Hasan Aslan bir döneme damga vurdu. Hizmetleri ile unutulmazlar arasına girdi. MHP Bafra’da oy olarakta güçlendi. Milletvekilleri çıkardı. MHP Bafra’nın kalesi oldu.  Ne yazık ki Merhum Hasan Aslan muhalifleri tarafından pek çok haksızlığa ve iftiraya uğramasına rağmen dimdik ayakta kaldı. Hiç biri gerçek çıkmadı. Maddi olarak Başkanlığa nasıl geldiyse öyle ayrıldı. Hastalığı sırasında ise sıkıntılar çekti ve zor günler geçirdi. Helalleşenler kurtuldu. Helaleşmeyenler ise o günah ve veballe kaldı. Güçlü kaldı. ALLAH’A teslim oldu. Tek bir yakınması olmadı. Ailesi ve dostları ise asla yalnız bırakmadı. Cenazesi mahşeri bir kalabalık ile dualarla ebediyete uğurlandı. Efsane başkan Hasan Aslan’ı bir kez daha rahmetle anıyoruz. Mekânı cennet ve peygamberimize komşu olsun.