Güncel
Giriş Tarihi : 13-07-2021 02:00   Güncelleme : 13-07-2021 02:00

BAFRA’YA TAM TEŞEKKÜLLÜ KARDİYOLOJİ BÖLÜMÜ ŞART

Bafra’nın nüfusu 150 bin. Bu ilçe için il olacak büyüklükte bir nüfustur. Ama sağlık alanında sadece Bafra’ya değil, Alaçam 19 Mayıs, Sinop ve ilçelerine de hitap ediyor yani nüfusu en az 250 bin olarak görmek gerekir.

BAFRA’YA TAM TEŞEKKÜLLÜ KARDİYOLOJİ BÖLÜMÜ ŞART

Başta Bafra olmak üzere hastalık yoğunluğunda en fazla şikâyet kalp sorunları konusunda olmaktadır. Kalp krizi sonucunda ölüm vakaları fazladır.

Kardiyoloji nedir?
Kardiyoloji doğuştan gelen veya sonradan ortaya çıkan Kalp ve dolaşım sistemi ile ilgili hastalıkları inceleyen bilim dalıdır. Yani en önemli organ olan kalp alanındaki hastalıkların müdahale ve tedavisi ile uğraşmaktadır. . Daha önce iç hastalıkları (dâhiliye) bölümünün bir alt dalı olan kardiyoloji günümüzde öneminden dolayı artık ayrı bir anabilim dalıdır. 

KARDİYOLOJİ VE KALP HASTALIKLARI
Kardiyolojinin ilgilendiği alan ve hastalıklar oldukça fazladır. Bu alanın önemi ise kalbin en önemli organ olmasıdır. Çünkü kalbin ana görevi vücuda kan pompalamaktır.  Eğer kalp çeşitli nedenlerden dolayı vücudun ihtiyaç duyduğu kanı yeteri kadar pompalayamazsa kalp yetmezliği oluşur. Kardiyoloji kalp yetmezliği, damar tıkanıklığı başta olmak üzere; Hipertansiyon, İskemik kalp hastalıkları, Aterosklerotik koroner arter hastalığı, Akut koroner sendromu, Anjina pektoris, Aort yetmezliği, Aort darlığı, Mitral kapak yetmezliği ,Mitral kapak darlığı,Miyokart infarktüsü,Pulmoner yetmezlik,Pulmoner stenoz,Kardiyomiyopati,Akut miyokardit,Perikardiyal efüzyon,Perikard tamponadı,Kardiyak tümörler,Primer tümörler,Periferik arter hastalıkları,Kardiyak arrest, Wolf Parkinson White Sendromu, Kardiyak aritmiler,Atriyal miksoma gibi  daha bir çok kalp ve dolaşım sistemi hastalıkları ile ilgilenir.  Bu hastalıkların hepsi çok önemli kısacası yaşamı etkileyen hastalıklardır.

BAFRA’DA TAM TEŞEKKÜLLÜ KARDİYOLOJİ BÖLÜMÜNE  İHTİYAÇ VARDIR
Bafra Devlet hastanesi, büyük ve modern bir hastanedir. İnsanımıza sağlık alanında çok büyük hizmetler vermektedir. Aynı şekilde özel medi hastaneside hizmet vermektedir. Ama ikisinde de tam teşekküllü kardiyoloji servisi yoktur. Kalp krizinin ve birçok kalp rahatsızlığının erken teşhisini sağlayan sintigrafi ve anjiyografi işlemleri ve açık kalp ameliyatı Bafra Devlet Hastanesinde yapılamıyor. Bu birimlerin içinde bulunduğu ameliyat anjiyo gibi müdahalelerin yapıldığı Kardiyoloji bölümü ne yazık ki ilçelere verilmiyor. Ama Bafra’yı bir ilçe olarak görmemeli. Merkez nüfusu 150 bin ama bölgeye hitap ettiği için sağlıkta 250 bin kişiye hitap etmektedir. Bafra ve bölge halkı Samsunda ki devlet hastaneleri ve özel hastanelere gitmektedir. Özel hastaneler ise gerçekten pahalıdır. Çünkü yapılan iş önemlidir. Güçlü araç, gereç ve insan kaynaklarına ihtiyaç vardır. Sinop ve ilçeler, Yakakent ve Alaçamdan kalp şikâyetleri ve ya kalp krizi gibi sebeplerden gelen hastalar önce Bafra Devlet hastanesine gelmekte ilk müdahaleden sonra ise Samsuna sevk edilmektedir. Bu bir zaman kaybıdır. Tam teşekküllü Kardiyoloji bölümü gerçekten araç, gereç ekipman ve uzman doktor, sağlık ve yardımcı personel açısından çok donanımlı bir servistir. Ama insan sağlığı her şeyden önemlidir. Bafra’da Kalp krizinin ve birçok kalp rahatsızlığının erken teşhisini sağlayan sintigrafi ve anjiyografi işlemler açık kalp ameliyatı yapılan birimlerin içinde bulunduğu ameliyat, anjiyo gibi müdahalelerin yapıldığı Kardiyoloji bölümü yapılmalıdır.  Bir an evvel hiç vakit geçirmeden bu ilave gerçekleşmelidir.  Hiçbir masraf bir tek candan önemli değildir.