EKONOMİ
Giriş Tarihi : 13-07-2021 11:25   Güncelleme : 13-07-2021 11:25

Bankalardan Nasıl Kredi Alabilirim?

Günümüzde alacaklı- borçlu ilişkisi çağın getirisi nedeniyle bazı güven problemlerini ortaya çıkarmıştır. Bu sebeple insanlar istedikleri miktarı güvenilir, haklarını savunabilecekleri biçimde olan bankalar aracılığıyla sağlayabilmektedir.

Bankalardan Nasıl Kredi Alabilirim?

Bankalar insanların para yolu ile yapılacak işleri için kolaylık sağlamak amacı ile oluşturulmuş ticarethanelerdir. Bankalara günümüzde oldukça sık başvuru yapılmaktadır. Eskiden kullanılan yakınından borç alma ilişkisi şu an bununla sağlanmaktadır. Tek farkı bankaların hukuki bir çerçevede hizmet vermesidir.

Banka Kredisi Nedir?
Banka kredileri, bankaların en önemli gelir kaynaklarıdır denilebilir. Kredi ile bankadan verilen sözleşmeli borç belirlenen aralıklarla ödenmek zorundadır. Bu meblağnın ödenmediği takdirde bankanın birçok hukuki yola başvurabileceği hatırlatılmalıdır. Krediler bankaların müşteri çekmek için hizmetlerinden biridir, bu yüzdendir ki birçok kredi çeşidi bulunabilir ve sizler de istediğiniz, size uygun olanı seçebilme imkanından yararlanabilirsiniz. Maalesef günümüzde herkesin bu özel bankalardan kredi alabilmesi mümkün değildir. Bankadan kredi çekebilmek, alabilmek için öncelikle bazı koşulların sağlıyor olmanız gerekmektedir.

Bankadan Kredi Alabilmek İçin Koşullar Nelerdir?
18 Yaşını Doldurmuş Olmak
Yeterli Kredi Notuna Sahip Olmak: Bankalar da kendi finans durumunu idare edebilmek için güvenilir ve sadık borçlular istemektedirler bu yüzden iyi bir kredi notuna sahip kişiler ancak kredi alabilmektedir.
Uygun Gelire Sahip Olduğunu Belgelemek: Bir örnekle açıklamak gerekirse; aylık olarak 2000 Türk Lirası alan bir kişi aylık en fazla 1000 Türk Lirası ödeyebileceği öngörülmüştür. Aynı şekilde 2000 Türk Lirası aylık alan bir kişi aylık ödemesi 1500 Türk Lirası olan bir kredi alamayacaktır çünkü bunun için uygun bir gelir yoktur. Burada amaç iki tarafında mağdur edilmemesidir.
Sigorta Şartı: Kredi almak için başvuran kişi yeterli sürede sigortalı çalışmış olması gerekmektedir.
Bankanın Şartlarında Kefil İstemesi

Kredi Başvurusu Nasıl Olmalı?
Öncelikle başvuru yapacak kişinin koşulları sağlaması gerekmektedir. Daha sonra çekilecek kredinin türü belirlenmeli (ihtiyaca göre değişmektedir.) ve uygun olan veya seçilen bankaya başvuru yapılmaktadır. Şartlar uygun ise oldukça kolay ilerleyebilecek bir süreçtir. Bankanın değerlendirmesi sonucunda bir sözleşme ile birlikte nakit veya banka hesabı yoluyla işlem gerçekleştirilmektedir. Günümüzde bazı bankların mobil uygulamalar ve SMS üzerinden de bu kredi işlerini kolaya indirgediğini belirtmek gerekir.
Kredi Başvurusunda Gerekli Belgeler Nelerdir? (Özel Sektör Çalışanları)
Kimlik Belgesi, SGK Dökümü, Maaş Bordrosu, İş Yeri İmza Sirküsü, İkamet Belgesi, Araç Ruhsat ( taşıt kredisi için gerekir), konut kredisi almak isteyenler için Tapu Belgesi veya fotokopisi, var ise ek gelir belgesi. Bu belgeler ile bankaya başvurulmalıdır. Her bankanın kendine ait farklı şartları bulunabilmektedir.