EKONOMİ
Giriş Tarihi : 22-07-2021 02:09   Güncelleme : 22-07-2021 02:11

Bankalardan Neden Kredi Çıkmıyor

Tüketiciler için bankaların sunduğu bir hizmet olan kredi, ihtiyacımızın olması halinde kullanmamız için bizlere rahatlık veren güzel bir uygulamadır.

Bankalardan Neden Kredi Çıkmıyor

 Ama bunlara rağmen istediğiniz zaman bankalardan kredi alamayabilirsiniz. Bunların nedeni ise bankaların yapmış olduğu düzenlemeler, belli dönemlerde de devletin yapmış olduğu yasal takip düzenlemeleri olabiliyor.
Kredi Alamama Nedenleri Nedir?
Kredi alamama nedenlerini aşağıda yapmış olduğumuz başlıklarda toplayabiliriz;
Yetersiz bir gelirin olması, belgelenememesi
Kredi puanın düşük olması
Kefillik durumu
Daha önce bir alınan kredinin olması
Bankalar tarafından oluşturulan kara listeye girilmesi

Yetersiz Bir Gelirin Olması Veya Belgelenmeme
Bankadan yüz yüze veya online başvuru olarak kredi almak adına sorgulanan ilk olarak aylık gelirdir. Müşteriler acil ihtiyaç durumunda bankadan kredi alabilmek için normal gelirinden daha yüksek bir gelir seviyesi belirtebiliyor.
Bankalar ise işlerini garanti almak adına sizlerden belge talep edebilir. Kredinin çıkma ihtimalini kolaylaştırmak adına, işyerinden belgeleme sonucunda kredi çıkma ihtimali daha yüksek oluyor. Birçok kişi yanlış gelir belgesi beyan ettiği için ya da gerekli belgeleri tamamlama konusunda problem yaşadığı için kredi alma hakkını kaybetmiş oluyor. 
Bu sebepten tercih edeceğiniz bankanın sizden istediği kuralları inceleyerek, okuyarak ve buna göre başvuruda bulunmalısınız. Genel olarak her bankanın sizlerden gelir belgesi talep ettiği ve yahut kendi sistemleri tarafından kontrollerini sağladığını bilmenizde fayda var.

Tüketicinin Kredi Puanı Düşük Olması
Kredi başvurusu yaptığımız bankanın kontrol ettikleri konulardan birisi de kredi puanıdır. Peki krediyi kullanacakların karşısına çıkan kredi puanı nedir?
Bu zamana kadar olan tüm bankalara olan geçmişinizin ortak bir kurum olan ve toplanarak analiz edilmesi durumunda size özel bir değerdir. Türkiye'de KKB tarafından incelenen bu veriler sonucunda, size özel belirli bir kredi puanı belirlenir. Ve size bu puan üzerinden kredinin çıkıp veya çıkmayacağı anlaşılır.

Kefillik Durumu
Eğer yüksek miktarlarda kredi çekecek iseniz bankaya kefil getirmeniz zorunlu olabilir. Ama çok yüksek bir miktarda kredi kullanmayacaksanız kefile gerek duymayabilirsiniz. Eğer daha önce kredi birine kefil olmanız size çıkacak krediyi etkiler. Kefil olduğunuz kişinin borçlarını düzenli ödeyememesi gibi durumlarda, sizin de kredi alma ihtimaliniz düşebilir. Sizin ödemeleriniz düzenli ve kredi puanınız yüksek olsa dahi, kefil olacağınız kişiden kaynaklı size kredi çıkmayacaktır.