Güncel
Giriş Tarihi : 06-02-2021 23:40   Güncelleme : 06-02-2021 23:40

Başkan Turgay Özçelik: Yargı Büyükşehir'e 'dur' dedi!

CHP Atakum İlçe Başkanı Turgay Özçelik, Yalı Kafe olayında yargının Samsun Büyükşehir Belediyesi'ne 'dur' dediğini söyledi.

Başkan Turgay Özçelik: Yargı Büyükşehir'e 'dur' dedi!

Geçtiğimiz aylarda yıkımı gerçekleştirilen ve Millet Kıraathanesi olacağı belirtilen Yalı Kafe olayı ile ilgili flaş bir gelişme yaşandı. Konuya ilişkin CHP Atakum İlçe Başkanı Turgay Özçelik çarpıcı açıklamalarda bulundu. 

Özçelik açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Atakum'a mal olmuş, Atakum Halkının uğrak yeri haline gelmiş, sahilde nefes alabildiğimiz, ailemizle, arkadaşlarımızla çay içip, yemek yediğimiz Yalı Kafe maalesef Atakum Halkının elinden alınmıştı.

Burası Büyükşehir Belediyesi'nce imar değişikliği yapılarak millet kıraathanesi olarak imar planına işlendi. Sonra da buradaki peyzaj düzenlemesi, kamelyalar ve sosyal alanlar yıkılarak  virane hale getirildi.

Büyükşehir Belediyesi'nin burayı millet kıraathanesi yapan kararına Büyükşehir Belediyesi meclis üyelerimiz itiraz ederek konuyu yargıya taşımışlardı. 

Yargı da; "Hukuka aykırı olarak verildiği tespit edilen plan değişikliğinin uygulanması durumunda, taşınmazın mülkiyet ve kullanım haklarının olumsuz etkilenecek olması ve ortaya telafisi güç  imkansız zararların çıkabileceği" nedeniyle  1/1000 ölçekli plan değişikliği kararının yürürütülmesinin durdurulmasına karar vermiştir. 

Yargının verdiği bu karar, Büyükşehir Belediyesi'nin hukuk tanımadan, biz yaparız ve olur anlayışının açık bir beyanıdır. 

Bu arada, Büyükşehir Belediyesi'nin 1/1000 ölçekli plan değişikliği kararını tekrar meclis gündemine getireceği öğrenilmiştir. 

Büyükşehir Belediyesi'nin bu hukuk tanımaz kararından vazgeçip, maalesef  her şey yıkılarak harabe hale getirilen Yalı Kafenin yeniden Atakum Belediyesi'ne devredilerek Atakum halkının, tüm Samsun halkının kullanımına geri verilmesi en doğru karar olacaktır.