EKONOMİ
Giriş Tarihi : 13-07-2021 02:27   Güncelleme : 13-07-2021 02:30

Birikim Değerlendirme Yolları Nelerdir?

Günümüzde insanların birikimlerini değerlendirmek için seçtiği kısa ya da uzun vadeli birçok yöntem bulunmaktadır. Bu insanların genel olarak değerlendirmek istedikleri tür ise nakit para birikimidir. Peki, bu yöntemler nelerdir?

Birikim Değerlendirme Yolları Nelerdir?

Yatırım Araçları
Yatırım araçları farklılık gösterebileceği gibi kişiye göre kazandırma oranları da farklılık göstermektedir. Hatta bazen sıfır kazançla kayıplara uğramakta mümkündür. Bu durum riskli yollarda karşılaşılabilecek bir durumdur. 
Peki, bu yatırım araçları nelerdir;
Döviz
Altın
Gayrimenkul

BES ve bunlar gibi kullanılan birçok yatırım aracı vardır. 
Bunlar günümüzde en çok kullanılan ve kazandıran yöntemlerdendir. Bu yöntemlerin yanı sıra bir de gayet güvenilir ve riski bulunmayan bir yöntem olan bankaların vadeli hesaplarına para yatırma yöntemi vardır. Bu yöntem oldukça güvenilir bir şekilde faizli para akışı sağlamaktadır. Özelikle günümüzde artan banka rekabetleri sayesinde hoş geldin faizleri ve diğer ek faiz seçenekleriyle birlikte bu iş oldukça karlı bir hale gelmiştir. Bankalar her ayın belirlenen günlerinde bu faizleri yatırmakta ve insanlarda bu şekilde paralarına değer katmaktadır.

Yatırım Araçları Arasındaki Farklılıklar
Bu yatırım araçlarının her birinin belirli birer kazanç ya da kayıpları olduğu gibi uzun vadeli ya da kısa vadeli olarak değişkenlik gösterdiği noktalar da vardır. Örneğin bir döviz yatırımcısı genel olarak uzun vadede yatırımlar yapar. Döviz kurlar bakımından oldukça değişkenlik gösteren bir yatırım aracıdır. Döviz artışlarında paranız değer kazandığı gibi düşüş yaşadığı durumlarda da para kaybetmeniz olasıdır. Fakat yatırım dünyası bir risk dünyası olduğundan ve son dönemlerdeki artışlardan dolayı günümüzde en çok tercih edilen yatırım yöntemi döviz yatırımıdır. Öte yandan döviz kurunun artışı gayrimenkul, altın ve diğer yatırım yöntemlerinin de oldukça gelişmesini sağlamıştır.

Hisse Yatırımı
Hisse yatırımı riski en yüksek olan yöntemlerden birisi olmasının yanı sıra maddi anlamda ne çok kazanç getirisi olan yöntemlerden birisidir. Hisse senetlerine para yatırma yöntemiyle birlikte büyük şirketlere ortak olarak yüksek getiride kazançlar sağlayabilirsiniz fakat en önemlisi güvenilir şirketlere yatırım yapmak unutulmamalıdır