Güncel
Giriş Tarihi : 13-07-2021 02:28   Güncelleme : 13-07-2021 02:30

Boya Nasıl Yapılır?

Her işte olduğu gibi teknik anlamda boyanın da nasıl yapıldığını bilmek son derece önemli. İçerisindeki renklerin birleşmesiyle yeni bir renk üretilebiliyoruz.  Ayrıca ürettiğimiz bu yeni renk istediğimiz renkle tam olarak tutmayabiliyor. Durum böyle olunca boyamızın renginin tam olarak ne zaman nerelerde ve nasıl kullanmamız gerektiği sorusu geliyor aklımıza.

Boya Nasıl Yapılır?

Evinizin İç Cephe Duvar Boyasını Yapmak
Öncelikle yeni bir eve taşınıp evin boya tadilatını yapmak istiyorsunuz veya oturduğunuz evin boyasını yenilemek istiyorsunuz. Bunun için boya aldınız, fırça aldınız, yere serilen naylon aldınız ancak önce yapılması gereken işler vardır. Öncelikle işe duvarınızın eskiyen ve döküntülü yerlerini spatula ile kazımakla başlanabilir. Daha sonra gerekli görünen yerlere alçı çekilir. Burada alçının kıvamı son derece önemlidir. Su ve alçı tozunun uyumu iyi olmalıdır. Alçımızı karıştırdıktan sonra boyası kalkmış yerleri kazıyarak boşluklara alçıyı sıvayınız.
Daha sonra alçınızın kuruma zamanına göre duvarınızı sıvayınız. Daha sonra iyice kurumasından emin olup su zımparasıyla hafifçe zımpara yapınız. Şimdi duvarınız boyanmaya hazır hale gelmiştir. Rulonuzu belirlediğiniz boyaya batırıp esnek kol hareketleriyle duvarınızla tavan arasında bir karış olacak şekilde boyayınız. Daha sonra fırçanızla bu bölgenin kestirmelerini yapabilirsiniz. İç mekan boyanızı bu yöntemle kendiniz deneyip ne kadar eğlenceli ve estetik hale dönüştüğünü göreceksiniz.

Antika Ahşap Cila Boyasını Yapmak
Elinizde bulunan bir tarihi eser denebilecek kadar eski, belki de size sevdiklerinizden kalan bir miras olan antika ahşap sehpalar, masalar, sandalyeler vs. var ve bu eşyaların cilasını yenilemek istiyorsunuz. Bu işlemi kendiniz yapabilirisiniz. Ama önce bilmeniz gereken bir kaç bilgi var.
Cila, boyayı koruyan ve boyanın üst yüzeyinde bulunan ahşaba parlaklık veren bir maddedir. Boyası eskimiş bir ahşap için önce cilasını ahşaptan ayırmak gerekir. Bunun için cila sökücü tinerler ve camlar var. Cilayı ahşaptan ayırdıktan sonra artık boyalı yüzeye erişmiş oluyorsunuz.
Boyasını yenilemek ve değiştirmek için önce kalın kağıtlı zımpara tank makinasıyla yüzeyi zımpara yapın daha sonra su zımparasıyla yüzeyi kaygan ve boya tutar hale gelirin. Hazırladığınız boyayı fırça yardımıyla sürün. Belli bir bölgede kalmayacak şekilde dağıtın. Daha sonra kurumasını bekleyerek cilanızı sürebilirsiniz. İşte bu kadar basit ve keyifli bir işlemi kendiniz gayet güzel bir şekilde yapabilirsiniz.

Evinizin Dış Cephe Boyasını Yapmak
İster açık balkonunuz olsun, ister müstakil bir eve sahip olun boyanması gereken bu alan için çoğu zaman için siz ilgileniyorsunuz. Dış cephe boyaları, iç cephe boyaları gibi esnek olmadığı gibi soğuğa, yağmura, rutubete dayanıklı olması gerekiyor. Aslında estetik açıdan iç cephe kadar uğraştırmasa da kumlu boyalar, mermer taşlı boyalar gibi daha fazla çeşide sahiptir.
Yine bunu seçerken tercih zevkinize kalmıştır ancak normal bir boyanın dayanıklılığı son derece önemlidir. Dış cephe boyası ömrü bu kaliteye göre uzayabilir. İlk etapta boyanızın tek seferde kapatmasını istiyorsanız tiner vs. gibi boya incelticiler kullanmayın. Rulo sap kısmı daha uzun olmalı böylece daha yüksek yerlere erişme sağlayabilir. Önceki boyanın koyuluğu sonraki boyanın kıvamına bağlıdır. Boyanız ne kadar katıysa o kadar az kat atarsınız ancak boyanız çabuk tükenebilir.