Güncel
Giriş Tarihi : 22-07-2021 02:06   Güncelleme : 22-07-2021 02:16

Çarşamba Ovası, Oluşumu ve Özellikleri

Ülkemizin Orta Karadeniz bölgesinde yer alan Çarşamba Ovası iklimini bu bölgeye uygun gerçekleştirir. Kışları yağışlı ve ılıman iklime sahip olan ova, yazları ise serindir. Ortalama yıllık yağış miktarı 600-700 MM olarak tespit edilmiştir.

Çarşamba Ovası, Oluşumu ve Özellikleri

Çarşamba Ovası Türkiye ilinin Karadeniz Bölgesi, Orta Karadeniz Samsun ilinde yer alır. Samsun ilinin ilçesinde bulunan çarşamba ovası merkez kısma 33 kilometre uzaklıktadır. Çarşamba Ovasının güney kısmında Salıpazarı ve Ayvacık ilçeleri, batı kısmında Tekkeköy ilçesi, doğu cephesinde de Terme ilçesi yer alır.
Çarşamba Ovasının Tarihçesi nedir?
Çarşamba Ovasında yapılan çalışmalara göre M.Ö. 4000’lere dayanan yerleşim yeri olduğu tespit edilmiştir. Ovanın yerleşik hayata hangi tarihte geçildiği net bir şekilde bilinmemektedir. Yapılan arkeolojik ve bilimsel çalışmalara göre Pers ve Hitit adı altında yaşanmıştır. 

M.S 63 yılından itibaren Roma İmparatorluğu egemenliği altına girmiş sonrasında Bizans topraklarına dahil olmuştur. Selçuklu Devletinin dağılması ile beraber Beylikler dönemi başlamış, bu nedenle Samsun yöresinde Canik Beylikleri adı altında yeni idari beyliklere katılmıştır. 

Beyliklerin beş tane olduğu bilinmekle beraber en kuvvetli beylik olan Taceddinoğulları Çarşamba Ovasında hüküm sürmeye başlamıştır. Teceddinoğulları Beyliklerin beylikler arasında en kuvvetli olduğu bilindiği için çarşamba ovası diğer beylik olan Canik beylerinin merkezi haline geldiği bilinmektedir. 
İlçenin bugün batı yakasında bulunan Sarıcalı mahallesinde Teceddinoğulları Beyliğinin hükmettiği bilinmekteydi. 1071 Malazgirt meydan Savaş’ı meydana gelmiştir. Bu nedenle Porsukoğulları Anadolu’ya göç etmiş Çarşamba Ovasına kadar gelip yerleşmiştir. Daha sonrasında Porsukoğullarının yerleşim yeri olarak benimsedikleri mahalle adını Porsuk mahallesi olarak almıştır.

1370 yılında kurulan, herkesin dikkatini çeken büyük bir panayır kurulmuş olup, panayır çarşamba günü kurulduğundan ötürü Çarşamba Pazarı olarak anılmıştır. Bilinen kaynaklara göre Çarşamba Ovasının ismi buradan gelmektedir. 1920 yılından Ankara hükümetinin görevlendirdiği Osman ağa Çarşamba ovasını Ermeni ve Rumlardan arındırmış, Çarşamba Ovasına yerleşim yeri olarak göç başlamıştır.

Çarşamba Ovasının İklimi

Ülkemizin Orta Karadeniz bölgesinde yer alan Çarşamba Ovası iklimini bu bölgeye uygun gerçekleştirir. Kışları yağışlı ve ılıman iklime sahip olan ova, yazları ise serindir. Ortalama yıllık yağış miktarı 600-700 MM olarak tespit edilmiştir.

• Ortalaması sıcaklığı ise 15-17 C' dir.

• En soğuk geçirilen aylar; Ocak, şubat ayları iken, en sıcak geçen ayları ise Temmuz Ağustos’tur.

Bitki Örtüsü Nedir?

Bitki örtüsü zengin bir ova olan çarşamba ovası 53300 hektarlık tarım arazisine sahip olduğu tespit edilmiştir. Çarşamba Ovasının kuzey tarafında kayın ormanları, Ladin, akarsu boyları ile kıyı kesimlerinde de söğüt ve kavak ağaçlarının yaygın olması ile bilinir. Ovanın güney kısmında ahlat, alıç, meşe ağaçları ve çayır otları mevcuttur. Ovanın geniş kısımlarında sazlık ve bataklıklarda görmek mümkündür.

Çarşamba Ovasında Hangi Ürünler Yetiştirilir?

Çarşamba Ovasında hem iklim hem de tarım elverişli olmasından dolayı birçok ürün yetiştirilir. Bunlardan bazıları şöyledir;
• Şeker pancarı
• Buğday
• Arpa
• Nohut
• Şeftali
• Elma
• Fındık
• Fasulye
•Soya Fasulye
•Ayçiçeği

Çarşamba Ovasının Ekonomik Yapısı

Yeşilırmak’ın oluşturduğu verimli delta ovası üzerine kurulan çarşamba ovası tarıma oldukça elverişlidir. Bu yüzden halkın büyük bir çoğunluğu tarım ile uğraşır. Burada yapılan tarım gelişmiş bir özellik gösterir. Çarşamba ilçesinden Türkiye’ye %39 luk bir mısır payı sağlanır. Ayrıca ortalama yıllık 42000 kilogram tütün yetiştirilir. İlçe tarım ile geçimini sağlamakta birlikte bunun yanında küçük ve büyük baş hayvancılık yaparak da geçimini sağlamaktadır.