SİYASET
Giriş Tarihi : 05-01-2021 17:12   Güncelleme : 05-01-2021 17:51

CHP Samsun Milletvekili Hancıoğlu: Esnaf bitik vatandaş perişan

CHP Samsun Milletvekili Hancıoğlu, Alaçam'da esnafın ve vatandaşların sorunlarını dinledi. Hancıoğlu, "Çarşı-pazar enflasyonu yüzde 40, saray enflasyonu yüzde 14,6! Bunun adı ‘istatistik sahtekarlığı’dır! Vatandaş perişan, esnaf bitik ne anlatıyorsunuz siz "dedi.

CHP Samsun Milletvekili Hancıoğlu: Esnaf bitik vatandaş perişan

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, partisinin Alaçam İlçe Başkanı Fuat Canbaz ile birlikte, ilçedeki esnafın ve vatandaşların sorunlarını dinledi. Ziyaretleri sırasında açıklamalarda bulunan CHP’li Hancıoğlu, salgın döneminde toplumun bütün kesimlerinin büyük mağduriyetler yaşadığını, ancak özellikle küçük esnafın, çiftçilerin ve ücretli çalışanların yaşadığı ekonomik kayıpların çok daha ağır olduğunun altını çizdi. 

ÖNLEMLER YETERSİZ KALIYOR 

Bu mağduriyetin giderilmesi adına alınan tedbirlerin son derece yetersiz kaldığını da vurgulayan Hancıoğlu, “Esnafımızın bir bölümü işyerlerinin kepengini aylarca açamadı. Kısıtlama kapsamında olmayan birçok esnafımız ise vatandaşlarımızın tüketim öncelikleri değiştiği için gününü siftahsız kapatıyor. Vatandaşımızın alım gücü günden güne eriyor. Ne esnafımızın ne de vatandaşımızın yüzü gülüyor. Ancak bu durumu daha da vahim hale getiren şey, iktidarın umursamazlığıdır. İktidar partisi sözcüleri kürsülere çıkıp hala ‘esnafımızı mağdur etmiyoruz, vatandaşımızı enflasyona ezdirmiyoruz’ yalanını söylüyor. Bu dönemde mağdur edilmeyen tek kesim, milletin parasını hortumlayan bir avuç yandaş müteahhittir. Bugün esnafımıza can suyu olarak verilmesi gereken paralar, vatandaşımızın yaşadığı gelir kaybını telafi edecek paralar, işte bu yandaşlara oluk oluk akıtılmıştır "dedi. 

ENFLASYON HESABI  İSTATİSTİK SAHTEKARLIĞI

CHP’li Hancıoğlu, TÜİK’in 2020 yılına ilişkin son açıkladığı enflasyon verileri ve bu verilerden hareketle işçi, memur ve emekli maaşlarına yapılacak artışın oranlarına ilişkin de sert eleştirilerde bulundu. Son bir yılda, yumurtada yüzde 76, domateste yüzde 68, kuru soğanda yüzde 38, mercimekte yüzde 67 oranında fiyat artışı gerçekleştiğinin altını çizen Hancıoğlu “En iyimser yaklaşımla, çarşıda-pazarda yıllık enflasyon yüzde 40 ama TÜİK’in yıllık enflasyon hesabı yüzde 14,6. Bunun adı, istatistik sahtekârlığından başka bir şey değildir. TÜİK, enflasyonu iktidarın gönlünden geçen haliyle açıkladı ve şimdi memur, işçi ve emekli maaşları da ona göre güncellenecek. Ve sonra çıkıp ‘vatandaşımızı enflasyona ezdirmiyoruz’ yalanları söylenecek. Oysa hepimiz görüyor ve yaşıyoruz ki bu iktidar, istatistik sahtekârlığıyla milletimize açlığı ve sefaleti dayatıyor. Vatandaşımızı hem enflasyona ezdiriyor hem de kendisi eziyor "dedi. 

Hakça paylaşım 

CHP'li Hancıoğlu, Alaçam'da esnafın ve vatandaşların sorunlarını dinledi. Hancıoğlu, "Tüketime değil üretime odaklı, hakça paylaşımı esas alan bir iktidar seçeneğini yaratmak zorundayız "dedi.