EĞİTİM
Giriş Tarihi : 16-07-2021 00:28   Güncelleme : 16-07-2021 00:29

Çocuklarda Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır

Çocuklarda Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır

Çocuklarımız bizim en değerli varlıklarımızdır. Onların en iyi şekilde yetişmelerini isteriz. Bunun için de yaşadığımız sürece onlar için çabalarız. Hayatlarını doğru yönde şekillendirmek ve doğru bir hayat yaşamaları için yol gösteririz.

Çocuklarımız Nasıl Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanır
Ben anne karnından itibaren çocuğa kitap okunmaya başlanması taraftarıyım. Bizimle daha anne karnında iken bir bağ kurarlar. Bizimle ilk iletişime geçtikleri zaman onları eğitmeye başlamalıyız. Böylece çocuğumuz bizim sesimize ve yaşam tarzımıza alışmış olacaktır. Doğdukların da bu alışkanlığınıza devam ederseniz sakin ve uyumlu bir bebeğiniz olacaktır.
Yabancılık çekmemiş olur. Bu güzel davranış ileride onun için yapmaktan zevk duyduğu bir yaşam tarzı olacaktır. Biz anne ve baba olarak elimizde kitap onlara vakit ayırdığımız zaman onlarda bunun karşılığını bize olumlu olarak yansıtacaklardır. Bunu doğal olarak görüp benimseyecektir.

Çocuğumuz Ne zaman Kitap Okumaya Başlar
Çocuklarımız ellerine ne zaman kitap vermeye başlarsanız o zaman kitap okumaya başlayacaklardır. Onların aylarına ya da yaşlarına uygun kitapları seçerek teşvik edebilirsiniz. Zaten yabancı olmadığı bir durum olduğu için sizi taklit etmeye başlayacaktır.
Büyüyüp kendilerini ifade etmeye başladıkları zaman kitaplar onların en iyi iletişim araçları olacaktır. Küçücük yaşlarında kendi yaşam tarzlarını belirleyerek zararlı olan her şey onlara yabancı olarak kalacaktır. Mutlu bir birey olma yolunda adım atmış olur.

Çocuğun Kitap Okuma Alışkanlığı Ona Neler Kazandırır

Çocuğunuzun erken dil becerisi edinmesini ve dil gelişimini sağlayacaktır.

İletişim kurma becerisi gelişecektir.

Kendisini ifade ederken doğru kelimeleri kullanabilme yeteneği kazanacaktır.

Anlatılanları kolay bir şekilde kavrayıp uygulamaya geçecektir.

Zararlı alışkanlıklar edinme olasılığı düşecektir.

Hayal dünyaları geniş olacaktır.

Bizim aklımıza gelmeyen düşünceleri kolaylıkla düşünüp uygulamaya geçirirler.

Kendine özgüveni olan bir birey olacaktır.

Çocuklarımız için en iyi arkadaş onlara alacağımız hayal dünyası geniş kitaplar olmalıdır. Onların saf ve temiz beyinlerini kimsenin kirletmesine izin vermemeliyiz. Onları korumak zorunda olduğumuz bir hayat var. Bunu çocuğumuzla doğru bir iletişim şekli ile başara biliriz. Kitaplarımız bizlere aracı olacaktır.