SAĞLIK
Giriş Tarihi : 04-05-2021 18:16   Güncelleme : 04-05-2021 18:16

Corona Virüs Nasıl Bulaşır?

Corona Virüsün bulaşmak için birçok durumu vardır. Zaten bu kadar çok hasta sayısına ulaşmasının bir sebebi de budur. İnsanların vücuduna rahatlıkla bulaşabilmektedir.

Corona Virüs Nasıl Bulaşır?

Nefes Alışverişi ve Corona Virüs

Bir ortamda nefes alışverişi gerçekleşiyorsa bu ortamda virüs yayılımı gerçekleşecektir. Bu yayılım 2 türlü olabilir,
Sadece Nefes ile:
İnsanlar her nefes alıp verdiğinde dışarıya bakteri ve virüs verir aynı zamanda nefes alırken de bakteri ve virüsleri vücuduna alır. İşte siz de karşınızdaki insanın virüslü olup olmadığını bilmediğiniz bir ortamda otururken sadece nefes alıp vererek virüse yakalanabilirsiniz.
Öksürme İle:
Nefes alıp vermeye oranla öksürme anında çok daha fazla virüs ortama yayılır. Bu da hastalığın bulaşma ihtimalini çok daha fazla arttırır. Bu sebep ile çevrenizde insanlar olduğunda onlara karşı çok dikkatli olmalısınız.
Cisimlere Temas EdereR

Corona virüs cisimlerin üstünde uzun bir zaman dilimi boyunca canlı kalabilmektedir. Örneğin metal üzerinde 8 güne kadar kalabilen corona virüs plastik maddeler üzerinde 2-3 gün kadar kalabilir. Karton madde üzerinde ise 24 saate kadar kalabilmektedir. Gündelik hayatta merdivenleri tırmanırken korkuluklara elimizi koyarak çıkarız. Bu gibi durumlar çok risklidir dokunduğumuz yüzeylerden elimize geçecek olan corona virüs oradan da vücudumuza giriş yapabilir Bu da bize hastalığa kadar sürükleyebilir.
 

Kalabalık Ortamlar
Öncelikle bilmemiz gereken bir gerçek var. Kafe gibi ortamlar yani kapalı alanlar virüsün yayılmasını muhtemel olduğu noktalardır. Bu ortamda hava sirkülasyonu olmadığı gibi kalabalık bir ortamdır da. Doğal olarak o kafede virüslü bir insanın oturması durumunda çevresindeki insanlara ve onlarda çevresindeki insanlara bu virüsü yayacaktır.

Corona Virüsten Korunma Yolları

Corona virüsten korunmak imkansız değildir bazı önlemleri uygulayarak sağlığınızı koruyabilirsiniz.
Önlemler:
Kalabalık Ortamlardan Uzak Durmak
1.5 M Sosyal Mesafeyi Korumak
Kapalı Alanlarda Bulunmamak
Cisimlere Mümkün Olduğunca Az Dokunmak
Ellerinizi Göz Veya Ağzınıza Vurmamak
Maske Kullanımına Özen Göstermek
Mutlaka Ve Mutlaka sık sık el yıkamak
Corona virüs nasıl bulaşır, Bu saydığım maddelere özen göstermezseniz corona virüs hastalığı sizlere de bulaşacaktır, corona virüs en çok yakın akraba ve arkadaşlarınızdan bulaşmaktadır. Bu sebeple o benim arkadaşım elini sıkmaz isem olmaz. Bu akrabam sarılmaz isem olmaz gibi düşünceleri bir kenara koymalı ve sağlık önlemlerini biran önce almalısınız.