SAĞLIK
Giriş Tarihi : 22-07-2021 02:02   Güncelleme : 22-07-2021 02:02

Delta Varyantı Nedir, Diğer Mutasyonlardan Farkı Ne?

Covid19 virüsü gibi belirtiler gösteren, fakat biraz daha ağır etki eden delta varyantı ilk olarak baş ağrısı, boğaz akıntısı ve güçsüzlük olarak tespit edilmiştir.

Delta Varyantı Nedir, Diğer Mutasyonlardan Farkı Ne?

İlk olarak Hindistan'da ortaya çıkan ve yayılma alanı İngiltere olan Covid19 virüsünün mutasyonu olan Delta varyantı; gençleri tesiri altına alıyor olsa da maalesef ki diğer vatandaşlar için de tehdit oluşturduğu gerçeğini değiştirmiyor. Pandemi ile mücadelede tüm dünyada aşılama hızla devam ederken genç kesimin uğradığı bu sekte ile aşı yaşı 18 e indirilme kararı alınmıştı. Peki ya yaz aylarında ortaya çıkan ve korku salan delta varyasyonu nedir?

Belirtileri Nedir?
Covid19 virüsü gibi belirtiler gösteren, fakat biraz daha ağır etki eden delta varyantı ilk olarak baş ağrısı, boğaz akıntısı ve güçsüzlük olarak tespit edilmiştir. Gençlerde ise ağır soğuk algınlığı olarak görünüyor. Covid19 ise yüksek ateş, halsizlik, öksürük, tat ve koku alamama gibi belirtiler gösteriyor. Dünya sağlık örgütünün Hint kaynaklı bu varyanttan korunmanın tek yolunun ise mümkün olduğunca hızlı bir aşılama sistemi ve de maske mesafe kurallarına gevşemeden devam etmek olduğu konusunda uyarıyor.

Nerelerde Görüldü?
Delta varyasyonu ilk etapta Hindistan'da ortaya çıktı. Fakat yayılma hızı ana kaynaktan çok İngiltere olarak izlendi. Şu ana kadar İngiltere'de 1000, Rusya'da 6, Türkiye'de  224, Polonya'da 20, Portekiz'de 30 kişi bu varyanta yakalandı. Dünyaya bu denli yayılma gücü düşündürse de İngiltere'den gelen bir açıklama kafa karışıklığına son verdi.
Yapılan araştırmalar sonucu bu varyasyonu aslında ilk kez Nisan ayında tespit edildiği, ancak İngiliz kaynakların bunu Türkiye ve Nepal temaslı kişilerden geldiğini iddia ederek olayların üzerini kapatmaya çalışmıştır. Şimdiye dek varyant kaynaklı ölüm ise hiçbir ülkeden bildirilmemiştir.

Diğer Varyasyonlardan Farkı Ne?
​​​​​​Pandemi süreci yaklaşık iki yıldır dünyayı etkisi altına almış ve çoğu insanın yaşam kalitesini düşürmüştür. Hiçbir şekilde yayılma hızı durdurulamayan bu virüs sürekli olarak mutasyona uğramış ve her defasında ilaçların yanı sıra tedavilere de direnmiştir. Durum böyle iken kontrol altına almak sadece yaz aylarında mümkün olmuştur.
Aşı üretimi sonrasında ise biraz daha rahatlayan ve hastalığa karşı bağışıklık kazandıran tedavi yöntemleri sayesinde etkisi kontrol altına alınmıştır. Fakat yine de bir şekilde mutasyonlar uğrayarak çeşitli şekillerde direnmeye devam etmiştir. Bu mutasyonlar dan biri de delta varyantıdır. Her zamanki gibi çıkış noktası Hindistan olan varyant sıcak aylarda bile yayılma hızı bulmuş, bilhassa gençleri tetiklese de orta yaş ve yaşlı grubunu da etkisi altına almıştır.
Uzmanlardan gelen açıklamalarda delta plus ın çok farklı çalıştığı; hastaneye başvuran hastalarda virüsü grip zannederek test ya da izolasyon yapmadıkları ifade edilmiştir. Covid belirtilerini asla taşımayan ve başta hafif gelen bu belirtiler zamanla ağırlaşması zatürreye neden olmaktadır.
Varyant merkezi İngiltere'de ise son olarak bir günde 25 bin vaka bildirilmiş olup %90 delta varyantı sonucu olduğu edinilen bilgiler arasındadır. Hekimlerin tavsiyelerine uyarak genç yaştaki bireylerin baş ve boğaz ağrısı gibi grip belirtileri var ise derhal test yaptırmaları ve izolasyonu girmeleri hayat kurtarıcıdır.