DÜNYA
Giriş Tarihi : 22-07-2021 02:04   Güncelleme : 22-07-2021 02:20

Dünyanın En Kanlı 10 Savaşı

Samsun Haber- Dünya için oldukça sıkıntılı bir dönem olan bu savaş, tarihte hatırlanmaması gereken birçok olumsuzlukların da meydana gelmesine neden olmuştur.

Dünyanın En Kanlı 10 Savaşı

İnsanlığın varoluşundan beri birçok savaş yapılmıştır. Büyük ya da küçük fark etmeksizin, insanlık hep bir çatışma içerisindedir. Bu savaşlar kimi zaman büyük olaylardan kimi zamanda küçük olaylardan dolayı meydana gelmiştir. Bu yazıda dünyanın en kanlı 10 savaşı açıklanmıştır. Bu savaşlarda ne kadar ölü olduğunu ve dünyada nasıl bir etki bıraktıklarını öğrenebilirsiniz.

II. Dünya Savaşı
6 yıl süren II. Dünya Savaşı, dünyanın en kanlı 10 savaşı arasında yer alır. Tutulan kayıtlara göre bu savaşta hayatını kaybeden insanların sayısı 60 milyondan fazladır. Dünya için oldukça sıkıntılı bir dönem olan bu savaş, tarihte hatırlanmaması gereken birçok olumsuzlukların da meydana gelmesine neden olmuştur.

Rusya İç Savaşı
Menşevikler ve Bolşevikler arasında meydana gelen bu savaş da dünyanın en kanlı 10 savaşı arasında olarak kabul edilir. İç savaşın bedelini ise 6 milyon kişi canıyla ödemiştir. Bolşeviklerin galip geldiği bu savaşın sonrasında ise SSCB kurulmuştur.

Moğol İstilaları
Uzun yıllar boyunca sürmüş olan Moğol İstilaları, birçok yerin kana bulanmasına neden olan vahim bir durumdur. Dünyanın en kanlı 10 savaşı arasında yer edinir.

Çin Hanedan Savaşı
Hanedan savaşları da yine milyonlarca insanın ölümüne yol açan savaşlardan biridir. Çin Hanedan Savaşı, dünyanın en kanlı 10 savaşı arasındadır. Köklü bir geçmişi bulunan Çin, sadece başka devletlerle değil, aynı zamanda kendi içerisinde de savaşlar yapmıştır.

I. Dünya Savaşı
Adını fazlaca duyduğumuz savaşlardan biri de I. Dünya Savaşı'dır. Bir suikast sonucunda alevlenen dünya savaşına birçok ülke katılmıştır. Bu ülkelerden bazıları ise şunlardır:
İngiltere
Rusya
İtalya
Fransa
Japonya
Bulgaristan
Avusturya Macaristan
Belçika
Osmanlı Devleti
Almanya
Gibi ülkelerin yer aldığı savaş, dünyanın en kanlı 10 savaşı arasında yerini almıştır.

Dungan İsyanı
Dini bir isyan olarak kabul edilen Dungan İsyanı, dünyanın en kanlı 10 savaşı arasındadır. Arap ve Çin melezi olan bir topluluk tarafından yapılan isyan, 9 milyon kişinin ölmesine sebep olmuştur.

Napolyon Savaşları
Napolyon Savaşları, dünyanın en kanlı 10 savaşı arasında yerini almış büyük bir savaştır. 15 yıl kadar etkisini devam ettiren bu savaş, 6 milyon kişinin ölümüne neden olmuştur. Oldukça kanlı bir şekilde süren bu savaş, dünya ülkelerinde büyük tepkiye neden olmuştur.

Taiping İsyanı
Çin'de meydana gelen bu isyan da yine dünyanın en kanlı 10 savaşı arasındadır. Bu isyan sonucunda 20 milyon kişi hayatını kaybetmiştir. Çiftçilerin isyanı olarak bilinen bu savaş, Çin yönetimi tarafından çok sert olarak bastırılmaya çalışılmıştır.

An-Lu Şan İsyanı
13 milyon kişinin hayatını kaybettiği bu isyan, dünyanın en kanlı 10 savaşı arasında yer alıyor. 14 yıl sürmüş bir isyandır.
 

İkinci Kongo Savaşı
10 yıl boyunca sürmüş olan İkinci Kongo Savaşı, 5 milyon kişinin ölmesine neden olmuş vahim bir savaştır. Dünyanın en kanlı 10 savaşı arasında bulunması ise bu savaşın ne denli şiddetli olduğunun bir göstergesidir.