SAĞLIK
Giriş Tarihi : 13-07-2021 02:28   Güncelleme : 13-07-2021 02:30

Elmanın Cilde Faydaları

Elma, içeriğinde bulunan A vitamini, C vitamini ve bakır açısından oldukça zengin mineralli bir besin kaynağıdır. Bu besin öğelerine sahip olan elma cildi yeniler. Aynı zamanda canlı ve beyaz bir görünüm de oluşturuyor.

Elmanın Cilde Faydaları

Özellikle yüz için yapılan elma maskesi sayesinde cilt temizlenerek canlı bir görünüm kazanır. Ayrıca elmada bulunan C vitamini sayesinde ciltteki kolajen miktarı dengelenir. Ayrıca kolajen de depolanır.

Elma Kabuğu Yüze İyi Gelir Mi?
Elma kabuğu, vücuttaki kahverengi yağ miktarını artırıyor. Bu da daha fazla kalori yakmamıza ve kilo vermemize yardımcı oluyor. Aslında, her bebek vücudunda daha fazla kahverengi yağ ile doğar fakat yaşlılıkla birlikte vücuttaki kahverengi yağ oranı da giderek azalır. Kahverengi yağın sağlıklı kiloyu korumak ve yağ yakımında da etkili olduğunu gösteriyor. Ek olarak, diyabet ve kalp hastalıklarına karşı kahverengi yağın önemli rol aldığı biliniyor.
Elma kabuğu, beyin hücrelerini korumaya yardımcı olur, hafıza kaybını önler ve konsantrasyonu arttırır.
Elma kabuğu kan şekerini kontrol altında tutmaya yardımcı olur.
Elma kabuğu göz tansiyonu riskini azaltır. Göz sağlığı için iyidir.
Elma kabuğu diş çürümesini önlemeye yardımcı olur ve dişleri beyazlatır.
İltihap oluşmasını engeller.
Elma kabuğunu çeşitli kanser türlerinden korur.

Elmanın ve Elma Kabuğunun Cilde Faydaları;
Cildin pH dengesini korur ve sıkılaştırır.
Cildi nemlendirir.
Güneş ışınlarından korur.
Sivilce, siyah nokta ve cilt lekelerine iyi gelir.
Göz altı torbaları ve koyuluğunu giderir.
Doğal bir nemlendiricidir.

Elma Tüketimi Nasıl Olmalıdır?
Cilt sağlığı için elma tüketimine dikkat edilmesi gerekiyor. Sağlıklı beslenmek hem cilde hem de sağlığa önemli yardımlar sunmaktadır. Bunun yanı sıra günde en az bir elma yemek cilt sağlığını korur. Özellikle de yaz ve bahar aylarında elma tüketiminin arttırılması öneriliyor. Elmada bulunan vitaminler ve su miktarı sayesinde cilt sağlıklı ve genç bir görünüme kavuşur.

Suyu ve kabukları da dahil olmak üzere elma birçok sağlık yararına sahiptir. Besin olarak tüketip birçok faydasından yararlanabileceğiniz gibi, çeşitli yüz maskesi ve kürler ile cildinize de kullanabilirsiniz. Herhangi bir zararı ya da yan etkisi yoktur ve istediğiniz kadar uygulayabilirsiniz.