SAĞLIK
Giriş Tarihi : 30-07-2021 10:47   Güncelleme : 30-07-2021 11:04

Elmanın Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Elmanın İçerdiği A, E, B6, C, K, B1, B2 vitaminleri ve sağlığa faydalarının yanında zararları yok denecek kadar azdır.

Elmanın Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Dünyanın birçok yerinde fazlasıyla tüketilen bir meyve olan elmanın faydaları ve zararları araştırılmıştır. Yine dünyanın birçok yerinde farklı ve ilginç atasözleri ile “mucize meyve” olarak bilinir. Elmanın İçerdiği A, E, B6, C, K, B1, B2 vitaminleri ve sağlığa faydalarının yanında zararları yok denecek kadar azdır.

Elmanın Faydaları
Kalp Sağlığını Destekler
Tip 2 Diyabet Riskinde Azalma Sağlayabilir
Sindirim Sistemini Destekler Ve Kabızlığı Önler
Alzheimer Hastalığına Karşı Koruyabilir
Kanseri Önlemekte Yardımcı Olabilir

Kalp Sağlığını Destekler
Yapılan araştırmaların birçoğunda elma tüketen insanların kalp hastalıkların yakalanma risklerinin azaldığı görülmüştür. Kolesterolü düşürerek, kalbe iyi gelir. Ayrıca, damar sertleşmesi ve tıkanması, hipertansiyon, strese bağlı damar tahribatları gibi kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azalttığı bilinir.

Tip 2 Diyabet Riskinde Azalma Sağlayabilir
Elmanın içinde yer alan antioksidan “polifenol” bakımından zengin olması kan şekerini dengeleyerek Tip 2 diyabet riskinde azalma sağladığı görülür.

Sindirim Sistemini Destekler Ve Kabızlığı Önler
Elmanın içerisinde bulunan ve probiyotik gibi davranan bir tür lif olan pektin, sindirim sistemi içindeki metabolizmayı uyararak ve bağırsaktaki iyi bakterileri besleyip zararlı bakterileri ortadan kaldırır.

Alzheimer Hastalığına Karşı Koruyabilir
Elmanın faydalarını konu alan bir araştırma, elma suyunun Alzheimer’dan koruduğunu ve yaşlanmanın getirdiği beyindeki nöron kaybıyla mücadele edebileceğini göstermektedir.

Kanseri Önlemekte Yardımcı Olabilir
İçeriği antioksidan bakımından zengin olan elma, hücre hasarına neden olan ve bazı kanser çeşitlerinin gelişmesine yol açan "oksidatif stresleri" önlemeye yardımcı olabilir. Bazı araştırmalar elmadaki antioksidanın oluşabilecek kanser risklerini azalttığını gösterir.
Bu faydalarının yanında sayabileceğimiz birçok faydası daha vardır. Astım hastalığı için etkilidir. Hatta yapılan bir araştırma sonucuna göre hamilelik döneminde bol elma tüketen kadınların çocuklarında astım görülme riskini azalttığı tespit edilmiştir. 
Kemik sağlığımız için de güçlendirici özellikler taşıdığı bilinir. A vitamini içeriğiyle zengin olan yeşil elmanın görmeyi kolaylaştırdığı da bilinir. Yüz, cilt ve saç güzelliğinin artmasına yardımcı olur ve Koyu renkli lekelerin azalmasına yardımcı olur. 
Diyet listelerinin genellikle en üst sırasında kendisine yer alan yeşil elma, bilimsel açıdan zayıflamaya yardımcı olduğu da yaygın olarak bilinir. Elma direkt yemek dışında diğer besinlerle birlikte detoks sularında da ödem atmak amacıyla sık sık kullanılmaktadır.
Elmanın Zararları
Az da olsa elmanın yararları gibi zararları da olabileceğini düşünmemiz gerekir.
Elmanın çekirdeklerinin içerdiği siyanürden dolayı fazla sayıda elma çekirdeği yutmanın tehlikeli zararları olabilir.
Her meyve de olabileceği gibi bazı insanlarda alerjiye neden olur. Elma alerjisi kaşıntı, şişme veya nefes darlıkları ile kendini gösterebilir.
Dişleri temizlediği, mikroplardan arındırdığı bilinse de elmanın içerdiği asitler dişlerde plak oluşumuna neden olabilir. Bu nedenle elma yedikten sonra dişleri fırçalamaya veya ağzı suyla çalkalamaya dikkat edilmelidir.
Üretiminde kullanılan kimyasal maddelerin zararlarından korunmak için yemeden önce özenle yıkamak önemlidir.
Aşırı tüketimi, laksatif etkiye sebep olabilir aynı zamanda yüksek şeker içerdiği için yine aşırı tüketimi kilo aldırabilir.
Bunlar dışında elmanın ciddi zararları yoktur ve uzmanlar tarafından faydaları desteklenir ve tüketilmesi önerilir.