EKONOMİ
Giriş Tarihi : 13-07-2021 11:28   Güncelleme : 13-07-2021 11:30

En Ucuz Konut Kredisi Veren Banka

Günümüzde en satın almak için başvurulan ilk yol kredi çekmek. Konut kredilerinin vadesi, özellikleri, başvuru şartları, süreçleri bankadan bankaya farklılık gösterse de bu yazımızda size en ucuz konut kredisi veren bankaları inceleyerek fikir vereceğiz.

En Ucuz Konut Kredisi Veren Banka

Kredi alacağınız banka ile görüşmeye karar vermeden önce yapacağınız ilk iş kredinin faiz oranlarını ve sunulan kredi ödeme kolaylıklarını karşılaştırmak olmalıdır. Bankanızı seçtikten sonra kredi için sonraki adım, sizden beklenen evrak ve belgeleri tamamlamak olacaktır. Konut kredisi için istenmiş olan evraklar bankadan bankaya farklılık göstermektedir. Fakat temelde istenen birçok belge benzer ya da aynı niteliktedir. 
Bunlardan bazıları:
Kimlik fotokopisi
Sigorta hizmet belgesi
Gelir belgesi (ek kira vb.)
Maaş bordrosu
Bu veya istenen başka belgeleri de tamamladıktan sonra bir diğer süreç kredi alıp alamayacağınızın değerlendirilme sürecidir.
Konut Kredisi Veren Bankalar 
Garanti Bankası 
TEB 
Vakıfbank 
Türkiye İş Bankası
Yapı Kredi 
Ziraat Bankası 
QNB Finansbank 
Halkbank 
Fibabank 
HSBC 
Konut Kredisi Dosya Masrafları
Konut kredisi dosya masrafları, çekilecek kredi miktarına göre değişiklik göstermektedir. Kredi tahsis ücreti adı altında bir kereye mahsus olarak dosya masrafı çekilen kredi içinden tüketicilerden alınmaktadır. Genel olarak kredi tahsis ücretleri kullanılan kredinin %0,5'inden başlamaktadır. Özet olarak çekilen kredi ne kadar yüksekse dosya masrafı o kadar yüksek olur.
Konut Ekspertiz Masrafları
İkinci el ya da sıfır daire fark etmeksizin konut kredisi kullanan herkes ekspertiz masrafını üstlenmek durumundadır. Konut ekspertiz masrafı, kredi çektiğiniz bankadan bankaya farklılık gösterse de bu ücret en az 500 TL olarak belirlenmiştir.