SİYASET
Giriş Tarihi : 02-10-2020 15:45   Güncelleme : 02-10-2020 16:18

Erhan Usta'dan Flaş Açıklama

İYİ Parti Samsun Milletvekili Erhan Usta, Hükümetten gelen sorumsuz açıklamalar güven kaybına neden oluyor.

Erhan Usta'dan Flaş Açıklama

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı Yeni Ekonomi Programı (YEP) hakkında eleştirilerde bulundu. 

1.Ticaret Bakanlığı bugün yeni dış ticaret verilerini açıkladı: Eylül ayında, geçen yılın aynı ayına göre, ihracat %4,8, ithalat ise %23,3 arttı. Bunun sonucunda dış ticaret açığı %192,7 arttı. Yılın 9 ayı toplamında ise dış ticaret açığı %79,6 artarak 37,8 milyar dolara ulaştı.

2.Oysa daha 3 gün önce Hazine ve Maliye Bakanı 2020 yılının tamamında dış ticaret açığının 38,1 milyar dolar olacağını açıklamıştı. Bu veri, mürekkebi kurumadan Yeni Ekonomi Programımın “çöp” olduğunu gösterdi. Hükümetten gelen sorumsuz açıklamalar güven kaybına neden oluyor.

3. 2019 yılında büyümenin canına okuma pahasına verilen cari fazlayı “Türkiye ekonomisi kabuk değiştiriyor” diye takdim edenler şimdi ne diyecek merak ediyorum. Yalancının mumu yatsı olmadan söndü.

4.Öte yandan TL'deki büyük değer kaybına rağmen ihracatın çok az artıp, ithalatın azalmak bir yana daha da fazla artması;Berat Albayrak’ın dövizdeki artış karşısında ortaya koyduğu "rekabetçi kur" iddiasının ne kadar ciddiyetten uzak olduğunu göstermektedir.