EKONOMİ
Giriş Tarihi : 23-05-2021 22:06   Güncelleme : 23-05-2021 22:06

Evde Bakım Parası Alanlar Kredi Çekebilir Mi?

İnsanlar gelir elde edebilmek için birçok faklı yollara başvururlar. Evde hasta olan kişilerin bakımlarını üstlenerek bu işi yapan çok fazla kişi vardır bu tarz kişiler evde bakım parası alabilirler.

Evde Bakım Parası Alanlar Kredi Çekebilir Mi?

Bakım parası alan kişiler kredi çekmek istedikleri takdirde PTT aracılığıyla birçok bankaya maaş bordosu ile birlikte başvurabilirler. Başvurdukları bankalardan da kredi alma şansı bulurlar.

Evde Bakım Parası Nedir?
Evde bakım parası sadece bakıma muhtaç ve geliri düşük engelli bireylerin bakımlarının yapılabilmesi için devletin ödediği bir paradır. Bu para ile evdeki kişinin ihtiyaç duyabileceği şeyler karşılanır. Evde bakımı yapılan kişi, bu para sayesinde kaliteli bir bakıma sahip olur. Engellinin yaşadığı hane içindeki gelirin düşüklüğü göz önüne alınarak bağlanır. Asgari ücretin aylık net tutarının 2/3 ünden daha az olan bakıma muhtaç engelliye verilen bir sosyal yardımdır.

Evde Bakım Parası Nasıl Alınır?
Evde bakım parası almak isteyen bireylerin öncelikle %40 engelli olması gerekir. 18 yaşını doldurmuş olan kişiler ilgili kurumlara başvurarak evde bakım parası almaya hak kazanır. Sağlık kurulu raporunda bakıma muhtaç olduğu belirtilmesi gerekir. Yapılan tespit sonucu engellilik oranına göre engellilik aylığının miktarında da değişiklikler olabilir.

Evde Bakım Parası Almak İçin Akrabalık Şart Mı?
Evde bakım parası alan kişiye bakmakla yükümlü olan kişinin engelli kişiyle arasında kan bağı bulunması gerekir. Aksi takdirde üvey akrabalar da evde bakım parası alabilir. Engelliye bakan herkes bakım parası alamaz. Aynı ikamet adresinde yaşaması da sunulan şartlar arasındadır.

Evde Bakım Parası Ne Kadardır?
Her yıl değişiklik gösteren evde bakım parası 2021 yılının ocak ayından itibaren 1.544 LİRA 16 kuruştan,1.658 Lira 19 kuruşa çıkmıştır.
Evde Bakım Parası Alanlar Hangi Bankalardan Kredi Çekebilir?
Evde bakım parası alan bireyler PTT kuruluşunun yanı sıra maaş aldıkları bankalardan da kredi çekebilirler.
Gelir belgeleriyle birlikte gidilebilecek bankalar ise;
Ziraat Bankası
Vakıfbank
Yapı kredi bankası
Denizbank
-Şekerbank
Akbank
Garanti Bankası gibi bankalardan kolaylıkla kredi başvurusu yapabilir ve kredi çekebilirler.