Güncel
Giriş Tarihi : 13-07-2021 02:28   Güncelleme : 13-07-2021 02:31

Fırında Baharatlı Patates

Patates sebzesi en çok yemek seçeneği sunan sebzedir. Kızartma hali ve fırında pişirilmiş tarifleri de birçok insan tarafından yeniyor ve seviliyor. Fırında yapılan patates yağda yapılan patates yemeklerinin aksine daha sağlıklıdır.

Fırında Baharatlı Patates

Fırında baharatlı patates yemeği baharat kullanıldığı için yemeğe hem görsel hem de lezzet bakımından da olumlu izlenimler katıyor. Bu yemekte hem patatesten karbonhidrat ihtiyacınızı karşılayabilir, hem de yemekte kullanılan baharatlardan ise sağlığınız için olumlu vitamin ve mineraller alabilirsiniz.

Malzemeler
Toz zerdeçal
Un
Kırmızı toz biber
Pul biber
Kimyon
Kekik
Tuz
Patates
Yağlı kağıt
Maden suyu
Zeytinyağı
Karabiber

Yapılışı
Öncelikle hazırlamış olduğunuz patateslerin kabuklarını bir bıçak veya soyacak yardımı ile ince ince güzelce soyabilirsiniz. Bu işlem sonrasında soyduğunuz patateslerin temiz ve yenilebilir olduğundan dikkatli bir şekilde kontrol ederek emin olabilirsiniz. Kabuklarından arınmış olan ve kesilmeye hazır olan patatesleri elma dilimi şeklinde yavaşça ve dikkatli bir şekilde doğrayın ve doğranmış patatesleri bir kaba koyabilirsiniz.
Bu işlemden sonra ise doğradığınız patatesleri yıkamanız gerekiyor. Patates nişasta oranı oldukça fazla olan bir sebze ve nişastasını almanız için yıkama işleminizi yapmanız gerekiyor. Yıkamış olduğunuz patateslerinizi suyunu süzmesi için bir süre bekletin. Patatesler suyunu 10 veya 15 dakika arasında süzecektir. Patatesler suyunu süzdükten sonra baharatlarınızı ekleyebiliriz. Baharatlarınızı istediğiniz sırayla patateslerinize ilave edebilirsiniz.
İsterseniz de öncelikle 1 çay kaşığı kekik, biraz tuz, acı veya normal kırmızı toz biber ekleyebilirsiniz. Kendi damak tadınıza göre uygun olan baharatları da patateslerinize ilave edebilirsiniz. Bütün baharatlarınızı ekledikten sonraki işlemde ise baharatların patatese iyice karışması için patatesleri kabın içinde karıştırabilirsiniz. Patatesleri güzelce karıştırdıktan sonra çay bardağı kadar zeytinyağı ilave edin.
Patatesleri zeytinyağı ekledikten sonra tekrar karıştırma işlemini yapın. Bu işlemde de bittikten sonra iyice harmanlanmış olan patatesleri üstüne yağlı bir kağıt serilmiş olan tepsiye güzel bir şekilde dizebilirsiniz. Yağlı kağıdın tepsiye konma amacı hem tepsinin daha kolay temizlenebilmesi ve patateslerin tepsiye yapışmamasını sağlamak için tepsiye koyabilirsiniz. Önceden 200 derecede ısıtılmış olan fırınınıza yemeğinizi koyabilirsiniz. Yaklaşık 30 dakika kadar fırında kalması gerekiyor.