Güncel
Giriş Tarihi : 22-07-2021 02:06   Güncelleme : 22-07-2021 02:17

Geçmişten Günümüze Samsun

Samsun ilçesi Türkiye'de en eski üçüncü dünyada ise en eski sekizinci yerleşim yeri olduğu tahmin ediliyor. 

Geçmişten Günümüze Samsun

Karadeniz'in en önemli ili olan Samsun çok köklü bir tarihi vardır. Kökeni MÖ 60.000 yılına kadar uzanan şehir birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Samsun'un en büyük önemi Milli Mücadele dönemindedir çünkü Mustafa Kemal Atatürk 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun'a çıkmış ve burada milli mücadeleyi başlatmıştır. Her yıl 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanıyor.

Samsun'un Tarihçesi  
Samsun'da yerleşim geçmişi eski taş çağına kadar uzanıyor. Tekkeköy mağarasında keşfedilen buluntular MÖ 60.000 yılına kadar uzanıyor. Bu buluntular Karadeniz Bölgesinde keşfedilen en eski buluntulardır. Samsun ilçesi Türkiye'de en eski üçüncü dünyada ise en eski sekizinci yerleşim yeri olduğu tahmin ediliyor. 
Mağarada yaşayan insanlar gelişmişlik gösterememişler. Samsun  bir çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu medeniyetler Hititler, Kimmerler, Forçalılar, Persler, Roma, Bizans, Ceneviz Cumhuriyeti, Danişmendliler, Candaroğulları Beyliği ve Osmanlı İmparatorluğu gibi devletlere ev sahipliği yapmıştır. Daha öncesinde de medeniyetler Samsun'da yaşasa da kesin bir bilgi yoktur. Samsun'un isimleri de her medeniyette farklılık göstermiştir. Samsun'un eski isimleri ise Enete, Simisso, Amisos ve en son ismi olan Samsun ismini almıştır.

Bizans Döneminde Samsun
Samsun 395 tarihinde Roma'nın bölünmesiyle Bizans İmparatorluğuna bağlanmıştır. Bizans hakimiyetinde kaldığı süre boyunca Hristiyan bir şehir olmuştur. Bizans döneminde şehir kuzey sınırı olarak kabul ediliyordu. İç kesimlerden tahıl ürünleri ve zeytin ile Konstantinopolis ile Kırım arasında bir liman şehri olmuştur. Bu ürünler denizyolu ile şehirlere gönderiliyordu. 
863 yılında Samsun Ömer Bin Abdullah tarafından fethedilmiş ve yağmalanmıştır ancak şehir tekrardan Bizans'ın hakimiyetine girmiştir. Tarihi Grek şehri olan samsun Türklerin Asya'ya girmesi ile çok sayıda göç almıştır. 13. yüzyılda anlaşma yolu ile Ceneviz Cumhuriyeti'ne bırakılmıştır.

Türk Beylikleri Döneminde Samsun
1071 tarihinde Sultan Alparslan ile beraber Türkler beylikler halinde akın akın Anadolu'ya girdiler. Bu beyliklerden Danişmendliler Orta Karadeniz'e doğru akınlar yaptılar. 1150'li yılllarda Nizameddin Yağıbasan Amisos'u fethetmek istese de başarısız olmuştur. Bunun üzerine Melik Gazi Amisos'un yanına İsamisos ismini vererek bir şehir kurmuştur. Bu şehre Samsun kalesini Danişmendliler inşa etmiştir. 
Şehir 1178 yılında Anadolu Selçuklu Devleti hakimiyetine girmiştir. 3 Temmuz 1243 tarihinde Kösedağ Muharebesi ile Moğol İmparatorluğuna girmiştir. Moğolların en önemli limanı haline gelen Samsun 14. yüzyılda Eretna Beyliği tarafından fethedilmiştir.

Osmanlı Döneminde Samsun
1395 yılında Candaroğulları Beyliği hakimiyetinde bulunan Samsun 1398 yılında birinci Bayezid Samsun'u Osmanlı topraklarına katmıştır. 1402 yılında Ankara Müharebesi'inde Timur'a yenilen Osmanlı fetret devrine girmiştir. Bu fetret devrinden yararlanan Kubadoğulları Samsun'da hakimiyet kurmuşlardır. Mehmet Çelebi ise Kubadoğullarını bozguna uğratarak şehri tekrardan Osmanlı'ya katmıştır. 1416 yılında veya 1419 yıllarında ilk kez Amisos ve İsamisos ikisi birden Osmanlı hakimiyetine girmiştir. Bu iki şehir birleşerek Canik ismini almıştır ve Rum eyaletine bağlı bir sancak olarak Osmanlıya idaresine girmiştir.

Günümüzde Samsun
Büyükşehir Belediyesi konumunda olan Samsun doğusunda Ordu, batısında Çorum ve Sinop, güneyinde ise Tokat ve Amasya kuzeyinde ise Karadeniz bulunur. Bölgenin ve ülkenin en önemli şehirleri arasında gelir. Liman şehri olarak da bilinir. Samsun'un toplam 17 tane ilçesi bulunuyor. Bu ilçeleri şu şekilde sıralayabiliriz;
19 Mayıs
Alaçam
Asarcık
Atakum
Ayvacık
Bafra
Canik
Çarşamba
Havza
İlkadım
Kavak
Ladik
Salıpazarı
Tekkeköy
Terme
Vezirköprü
Yakakent
Gibi ilçeleri bulunuyor. Günümüzde Samsun gezilecek iller arasında bulunuyor. 1.360,599 nüfusu bulunan Samsun her geçen gün de göç alıyor. Samsun'da sahil kısmında Karadeniz iklimi görülürken iç kesimlerde yazlar sıcak kışlar ılık ve yağışlı geçiyor.