SAĞLIK
Giriş Tarihi : 13-07-2021 02:27   Güncelleme : 13-07-2021 02:30

Hamilelikte Aşerme

Aşerme anne adayının yemek yeme isteği olarak adlandırılabilir. Annenin bir yemeğin kokusu duyması veya görmesiyle canının o yemeği istemesidir.

Hamilelikte Aşerme

Aşerilen besinler genellikle baskın yiyeceklerdir. Yani fazla tuzlu, fazla acı, fazla ekşi besinler daha fazla aşerilen ürünlerdir. Aşermek bilimsel olarak kanıtlanmamıştır ama hormonların değişmesi sonucu aşerme isteğinin arttığı düşünülmektedir.

Aşerme Süresi Ne Kadardır?
Hamilelikte aşerme 12 haftaya kadar devem eder. 7-12 haftalar arasındaki aşerme bulantı, kusma gibi belirtiler gösterebilir. Aşerme kişiden kişiye değişse de genellikle 12. Haftadan sonra biter. Bazı gebeliklerde 20. Haftaya kadar sürdüğü de olabilir. Aşermeler çok sıklıkla devam etmezse eğer bir zararı yoktur.
Yine de hamileliğin anne adayı ve bebeği için sağlıklı geçmesinin en önemli kuralı diyettir. Eğer çok sık aşerme yaşanırsa bu hem anne için hem bebek için vitamin eksikliğinin bir sonucu olabilir ve bu yüzden bir doktor kontrolünde tedavi edilmesi gerekir. Fazla aşeren gebeler genellikle hamilelik öncesinde düzensiz beslenen, vitamin eksikliği olan gebelerdir.

Aşerme İsteğini Arttıran Sebepler
Gebelikte annenin kan şekerinin düşmesi ve koku duyusunun artması sonucu aşerme isteği arttığı düşünülür ama bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Beslenme uzmanlarının aşermeyi hormonlara bağlamamanın altını çiziyor aşermeyi hormonlara bağlamak yanlıştır aşerme aslında annenin kendi vücut ihtiyaçlarının sonucu doğabildiğini söylüyorlar.
Gebelikte annenin yiyecek aşermesinin yanında toprak, kil, hamur, kar, kiremit aşermesi de gözleniyor. Annenin bu şekilde yiyecek aşermek yerine yitecek dışı şeyleri aşermesine pika sendromu denir. Aşerme bilinçaltından geliyor olabilir mesela anne adayının çocukken en sevdiği yemek bilinçaltına işlediği için küçükken en sevdiği yemeği aşermesi daha çok görülür.

Aşerme Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Aşerme hem anne adayının hem de bebeğin hamilelik sürecini sağlıklı geçirmesi için çok dikkat edilmesi gereken bir süreçtir örneğin annenin canı tatlı istiyorsa bunu çok karbonhidratlı hazır tatlı yerine sütlü ev yapımı tatlılarla gidermeye çalışması hem kendisi için hem de bebeğin hamilelik sürecindeki sağlığı için oldukça iyi olur. Anne adayının aşermesinin doğal olduğu gibi çok fazla aşerdiği yemekten bir anda soğuması ve tiksinmesi de hormonların değişimi yüzünden yaşanabilen normal bir olaydır.
Özellikle yemek çok yağlı veya çok kokulu bir yemekse hamilelik sürecinde anne adayının koku duyusunun artmasının da sonucuyla tiksinmesi normaldir ama eğer anne adayı yemeklerden tiksindiği için çok az yemeye ve dikkat etmemeye başlarsa hemen doktora gidilmelidir. Bebeklerin gelişimi için anne adayının normal düzeyde aşermesi normal karşılanır.