Güncel
Giriş Tarihi : 22-07-2021 02:05   Güncelleme : 22-07-2021 02:18

Havza Atatürk Evi Müzesi

Havza ilçesinde yer alan Atatürk Evi Müzesi zemin katla beraber 3 katlı bir binadır. Binanın zeminden sonraki ilk katında 4 oda varken ikinci katında 5 oda vardır. Müzenin ziyarete uygun olan bölümleri ise şunlardır;

Havza Atatürk Evi Müzesi

Samsun’un Havza ilçesine giden kişilerin görmesi gereken tarihi yerler arasında Havza Atatürk Evi Müzesi yer alır. Müze Milli Mücadele döneminde ilk karargah adresi olması sebebiyle önemlidir. Tarihi açıdan önemli eserlerin sergilendiği ve yerli turistlerin ilgi gösterdiği müze hakkındaki bilgiler şunlardır;

Havza Atatürk Evi Müzesinin Tarihi
Havza Atatürk Evi Müzesi’ne ev sahipliği yapan binanın yapılış tarihi net olarak bilinmez. Ancak bina tarihi kaynaklara göre Milli Mücadele’nin başladığı 1919 yılında Mesudiye Oteli olarak kullanılır. Atatürk ve arkadaşlarının Havza’ya geleceğinin haber alınması üzerine dönemin Havza Kaymakamı Fahri Bey tarafından otel bir aylığına kiralanır. Otelin boşaltılmasıyla birlikte de Atatürk ve arkadaşları otelde konaklamaya başlarlar.
1922 yılına gelindiğinde ise otel belediye tarafından satın alınır. Atatürk’ün Havza’ya geldiği dönem kaldığı oda Gazi Odası olarak düzenlenir. Binanın geri kalanı ise Havza Belediyesi tarafından kullanılmaya başlar. 1984 yılına gelindiğinde boşaltılan bina 1994 yılında il özel idarenin çalışmalarıyla halkın ziyaretine açılır. Tarih 2001 yılını gösterdiğinde ise Kültür Bakanlığı envanterine kayıt edilir. Kültür Bakanlığı tarafından restore edilen bina 25 Mayıs 2002’de Havza Atatürk Evi Müzesi olarak ziyaretçilere açılır.

Havza Atatürk Evi Müzesinin Bölümleri
Havza ilçesinde yer alan Atatürk Evi Müzesi zemin katla beraber 3 katlı bir binadır. Binanın zeminden sonraki ilk katında 4 oda varken ikinci katında 5 oda vardır. Müzenin ziyarete uygun olan bölümleri ise şunlardır;
Binanın ilk katında çalışma odası vardır ve oda Atatürk tarafından kullanılmıştır. Bu odada cumhurbaşkanlığı forsu ve telgraf maniplesi sergilenir. Ayrıca bu odada Atatürk ve o dönemde yanında olan silah arkadaşlarına ait bal mumundan yapılmış heykeller yer alır.
Binanın ilk katında çalışma odası dışında yatak odası da vardır. Bu oda Atatürk’ün istirahat ettiği odadır. Oda içerisinde 1919 yıllarına ait dönemi yansıtan eşyalar sergilenir.
Binanın ilk katında görülebilecek son oda ise Havza Odası’dır. Bu odada Atatürk tarafından yazılıp imzalanmış belge, o döneme ait fotoğraflar, yazışmalar ve Havza Genelgesi sergilenir.
Müze binasının ikinci katında ise salonlar ve diğer odalar ziyarete açıktır. Müzenin salon kısmında Milli Mücadele dönemine ait eşyalar ve kitaplar sergilenir. Ayrıca Atatürk tarafından kullanılan yemek takımı da salonda sergilenir.
Bu bölümler yanı sıra müzede Ankara, Sivas, Amasya ve Erzurum odaları vardır. Bu odalar Atatürk’ün yaptığı kongre ve genelgeleri temsil ederken o dönemlere ait resimler ve eşyalar vardır.

Havza Atatürk Evi Müzesine Nasıl Gidilir?
Havza Atatürk Evi Müzesi’ne gitmek için toplu taşıma araçları ve bireysel araçların kullanılması mümkündür. İlçe merkezinde yer alan müze kolay bir şekilde bulunur. Müze Havza ilçesinin Medrese Mahallesi’nde yer alan Atatürk Caddesi üzerindedir.

Havza Atatürk Evi Müzesinin Ziyaret Saatleri
Havza’da bulunan Atatürk Evi Müzesi haftanın 7 gününde de açıktır. Müzeyi gezmek isteyenler ise haftanın 7 gününde de 08.00-17.00 saatleri arasında ziyaret etme imkanı bulabilirler. Ancak 12.00-13.00 saatleri arasında öğle arası dolayısıyla müze ziyarete kapalıdır.

Havza Atatürk Evi Müzesine Giriş Ücreti
Milli Mücadele ruhunun hissedilebileceği ve yöreye özgün eserlerin görülebileceği müzeye giriş için ücret ödemeye gerek yoktur. Ziyaret saatlerinin olduğu zamanda müzeye gelen herkesin ücret ödemeden girerek müzeyi gezmesi mümkündür.