Güncel
Giriş Tarihi : 22-07-2021 00:58   Güncelleme : 22-07-2021 00:58

İnsan elinden çıkan en büyük felaket: "Çernobil Faciasının" Sonuçları

Çernobil Faciası son derece büyük ve korkunç sonuçlar barındıran nükleer bir kazadır.

İnsan elinden çıkan en büyük felaket:

26 Nisan tarihinde Sovyetler Birliği'ne bağlı, Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'nin kuzeyindeki Pripyat kentinin yakınlarında bulunan Çernobil Nükleer Santrali'nin 4 numaralı yüksek güçte olan kanal tipi reaktörde patlama şeklinde meydana gelmiştir.

Patlama Nasıl Yaşandı?
Patlama gece geç saat sularında istasyon üzerinde elektrik kesintisi testi yapıldığı sırada meydana gelmiştir. Denemeler sırasında kazalar yaşandı. Su buharının etkili olduğu bu çok büyük patlamada birde yangın meydana geldi. Meydana gelen yangın 9 gün boyunca devam etti ve atmosfere de ciddi zararlar verdi.
Bu patlamada 1 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi ise aşırı radyasyon sebebi ile hayatını kaybetti. Faciadan birkaç gün sonra hastaneye sevk edilmiş olan 28 itfaiyeci de aşırı radyasyon sebebi ile hayata gözlerini yumdu. 14 kişi ise radyasyonun maruz bıraktığı kanserden dolayı öldü.

Çernobil Faciası'nın Sonuçları Nedir?
Çernobil faciası tarihte görülen hiç unutulmayacak bir kazadır. Hem maddi hem de manevi açıdan çok büyük zarara ve can kayıplarına sebebiyet vermiştir. Çernobil Faciası dünyada 7 büyüklüğünde sınıflandırılan iki nükleer santral kazasından birisidir. Çernobil Faciası'nın oluşturduğu hasarları gidermek ve radyoaktif maddenin temizlenmesi amacıyla 500 bin kişi görevlendirilmiştir ve toplamda 18 milyon Rus parası harcanmıştır.
26 Nisan 1986 yılında Çernobil Nükleer Santralinde bir güvenlik testi yapılmıştır. Bu güvenlik testi sırasında meydana gelen kazanın sonrasında santralin 30 km çevresi yasaklı bölge olarak ilan edilmişti. Santralin yakınında bulunan Pripyat'ta kazadan 34 yıl geçmesine rağmen hala radyasyona rastlanmaktadır.

Çelik Kalkan
Çernobil Nükleer Santrali, daha önce hiçbir şekilde görülmemiş olan bir mühendislik yöntemi ile 2016 senesinde çelik kalkan ile örtülmüştür.275 metre genişliğinde, 108 metre uzunluğunda ve 36 bin ton ağırlığındaki kalkan, reaktörün üstünü örtecek şekilde inşa edildikten sonra kaydırma işlemiyle 5 günde reaktörün üzerine konulmuştur. Bu kalkanın 100 yıl boyunca radyoaktif sızıntıyı engellemesi bekleniyor. Aynı zamanda bu kalkan 1.5 milyon dolarlık bir tutara mal olmuştur.
Temizlik faaliyetleri ve sökme faaliyetler gibi işlemlerin yapılması için çelik çadırın iç kısmına 100 metre uzunluğu olan iki köprü sistemi yapılmıştır. Yapılan bir köprü sisteminin üzerine ray döşenerek vinç yardımı ile sökülecek olan reaktör parçalarının vagonlarla dışarıya taşınması mümkün hale gelmiştir. Bunların dışında 150 tonluk nükleer yakıtın da dışarıya çıkarılıp yok edilmesi gerekmektedir.