TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 22-07-2021 01:00   Güncelleme : 22-07-2021 01:03

Instagram' da Fake Hesap Nasıl Anlaşılır?

Fake hesap; sahte hesap olarak bilinir. Kişinin kendi kişisel bilgileri hariç bir başkasının adını, soyadını, unvanını, fotoğraflarını kullanarak açılan hesaba fake hesap denir.

Instagram' da Fake Hesap Nasıl Anlaşılır?

Farklı amaçlarla kullanılan fake hesaplar günümüzde çok yaygındır. Her platformda fake hesaplara rastlamak mümkündür.

Fake Hesabı Anlama Yöntemleri Nelerdir?
Hesap bilgisindeki kullanıcı adının sürekli değiştirilmiş olması, atılan postların özgün olmayıp internet üzerindeki fotoğraflar olması, takipçi ya da takip ettikleri kişilerde herhangi bir akraba, aynı soyadı taşıyan, yakın arkadaşın olmaması, kişinin mesajlaşırken kullandığı üslup, kendine tayin ettiği kimliğin şahsa uymaması gibi yöntemlerle sosyal medya uygulaması olan Instagram'daki fake hesaplar kolaylıkla anlaşılır.
Bir hesabın fake olduğunu teyit etmek için o hesabın paylaştığı fotoğraflara, hikayelere bakmak da bize kopya verir çünkü atılacak postlar, storiler taklit edilen kişisin paylaştıklarıyla sınırlıdır. Genelde paylaşılanlar yeni paylaşılmıştır. Fotoğrafların kalitesi düşük, net değildir. Atılan hikayelere yakın arkadaş, akraba etiketi yapılamaz. Dirrect massage'da atılan mesajlar argo, şahsı kötülemek amaçlıdır.

Fake Hesap Kullanmak Suç mudur?
Kanunda, bir başkasının adına hesap açmak, izni olmaksızın kişisel fotoğraf, video, ses gibi medyaların kullanımı suçtur. Eğer tespit edilirse ve fotoğrafları, verileri kullanılan kişinin şikâyeti ile birlikte hapis cezası da verilebilir.
Profil Fotoğrafından Fake Hesap Anlaşılır Mı?
Instagram’ daki fake hesapların profil fotoğrafları da fakedir. Bundan emin olmak için fotoğraf aratma uygulaması kullanılabilir. Bu şekilde aynı profil fotoğrafını kullanan farklı hesapları bulunabilir ve hangi hesabın fake olduğu rahatlıkla anlaşılabilir.

Fake Hesap Görünce Ne Yapılması Gerekiyor?
Öncelikle fake hesap olduğundan emin olmak gerekir aksi halde yanlış anlaşılmalar olabilir. Hesabın fake olduğundan emin olduktan sonra hesabın gerçek sahibi bulunabilir ama bulunamazsa hesabı Instagram' a şikâyet et kısmına basıp şikayet edilebilir. Şikâyet et kısmında birçok seçenek vardır.
Bunlardan "Bir başkasını taklit ediyor" seçeneğini seçmek en doğrusu olacaktır. Ama tek bir şikâyetle hesap kapanmaz. Bu hesabı, başka Instagram hesabı kullanan kişilere de söylemek daha etkili olabilir. Bu sayede o kişilerde fake hesabı şikâyet ederlerse, hesap yoğun şikâyetten dolayı kapanabilir.

Fake Hesap Neden Açılır?
Günümüzde fake hesap açmanın çok çeşitli nedenleri olabilir. Bunun en başında; dolandırıcılık, insanlara duygu sömürüsü yapmak, karşı cinsten birini yoklamak, insanların kimlik bilgilerini almak, herhangi bir ürünün satışını yapmak, işletmek, insanları atılan fotoğraflarla etkilemek gibi nedenleri vardır.
Instagram' da Kimlerin Fake Hesabı Açılabilir?
Genellikle ünlülerin, yeni tanınan insanların, ya da hiç tanınmamış kişilerin fake hesabı açılabilir. Böyle durumlarda fake hesabı açılan kişi şikâyetlerde bulunabilir. Fake hesap açmanın hapis cezası vardır. Aynı zamanda bir şahsı kötülemek adına da fake hesabı açılabilir. Sanki o kişiymiş gibi paylaşımlar yapmak, kişinin adını soyadını ve gururunu incitebilir.