SAĞLIK
Giriş Tarihi : 04-05-2021 18:12   Güncelleme : 04-05-2021 18:12

Kefir Nedir, Faydaları Nelerdir?

Süt asidi ve alkol fermantasyonu ile yapılır. Ayrana benzer ve daha yoğun kıvamı ile birlikte damağınız da ekşi bir tat bırakır.

Kefir Nedir, Faydaları Nelerdir?

Lezzetli bir süt ürünüdür. Kuzey Kafkasya'da yaşayan toplumların kendilerini daha sağlıklı hissetmelerine yardımcı olması ile tüketilmeye başlanmıştır. Zaman ile yaygınlaşıp, ün kazanır.
Günümüzde olduğu gibi bağışıklık sistemini güçlendirmek ve belli noktalarda ticari bir gelir elde etmek için kullanılır. Kefir inek, koyun vb. hayvanların sütünün kefir mayası ile mayalanması sonucu elde edilir. Kefir mayası karnabaharı andıran bir görüntüye sahiptir. Genellikle fındık büyüklüğünde tanelerden oluşur.

Fermente bir süt ürünü olan kefirin birçok faydası vardır. Evde annelerimizin yaptığı kefirde 77 adet faydalı dost bakteri mevcuttur.
Kefir üreticilerinin ve doktorların sık sık tüketin dediği kefirin faydalarına gelecek olursak;
Kilo kontrolüne yardımcı.
Sindirim sistemini düzenler.
İştah açar.
Kemiklerin, dokuların ve kasların gelişimine olumlu etkiler.
Görme becerinizi güçlendirir.
Damar sertleşmesini önler.
Egzama ve benzeri deri hastalıklarına karşı iyi gelir.
Böbrek ağrılarını azaltır.
Hazımsızlığa iyi gelir.
Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar.
Halsizliği giderir.
Yanıkların hızlı iyileşmesine yardımcı olur.

Kefir Nasıl Yapılır?
Kefir, sofralarınıza ancak 2 şekil de gelebilir. Dilerseniz evde yapabileceğiniz gibi, marketlerden de satın alabilirsiniz. Kefiri, evde yapacaksanız eğer cam kavanoz kullanmanız şart. Cam kavanozu yıkayıp kurutun. Kavanozunuz küçükse eğer bir fındık boyutunda kefir mayası koymanız yeterli olacaktır. Oda sıcaklığında bekletilen sütünüzün içerisine kefir mayanızı ekleyin.
Kefir yapımın da genel kabul 1 litre süt için ceviz büyüklüğünde kefir mayası kullanımıdır. Kavanozun ağzını hava alacak şekilde kapatın. Mümkünse ışığı az alan bir odaya koyun ve 24 saat bekleyin. Yoğun kıvam için 48 saat kadar bekletebilirsiniz. Cam kavanoza baktığınız da sütü kesilmiş görürseniz eğer kefiriniz hazır demektir. İsteğe göre de su ile yoğunluğu azaltılabilir.

Kefirin Tarihçesi
Kefir, yaklaşık 2 bin sene önce Orta Asya'da Kafkas Türkleri sayesin de keşfedilmiştir. Kuzey Kafkas Türkleri kefirin yapılışını uzun yıllar dünya ile paylaşmamıştır. Dünya kefirden uzun süre bihaberdir. Avrupalıların 1700’lerde tarifi Kafkas Türklerinden alması sonucu kefir tüm dünya' ya yayılmaya başlar