Güncel
Giriş Tarihi : 18-07-2021 08:41   Güncelleme : 18-07-2021 08:41

Kilis Tava Nasıl Yapılır, Gerekli Malzemeler Neler? (MasterChef )

Türkiye'nin sevilen yarışma programı olan MasterChef'de üçlü düellolar başladı.  Kilis mutfağının sevilen yemeklerinden olan Kilis tava tarifi, yarışmacılardan yapılması istenmesiyle birlikte araştırılmaya başlandı . Kilis tava nasıl yapılır, tarifi ne? püf noktası ve Malzemeler neler?

Kilis Tava Nasıl Yapılır, Gerekli Malzemeler Neler? (MasterChef )

Kilis tava, yöresel bir lezzet olmaktan çıkan ve birçok insanın damak tadına hitap eden önemli bir yemektir.  Özellikle; misafirlerin geldiği zaman, aile olarak keyifli piknik alanlarında yemek yenmek istendiği zaman veya damak tadının önemi gösterilmek istendiği zaman Kilis tava yapılır. Meşhur olma yönüyle bu kadar ses getiren yemeği yapmak için, Kilis tava tarifi hakkında bilgili olmak gerekir.

Kilis Tava Yapmak İçin Neler Gerekir?
Yapılacak Kilis tava için, hem yemek malzemeleri hem de pişirme malzemeleri gereklidir.

Bu malzemeler:

Patlıcan

Domates

Biber

Sarımsak ve soğan

Kuşbaşı haline getirilmiş az yağlı dana eti

Salça, tuz, sıvı yağ veya zeytin yağ ve kırmızı pul biber

Gibi malzemelerdir. Pişirme aşamasında ise, derece olarak ayarlanabilir fırın veya tandır adı verilen özel taş fırınların kullanılması lazımdır.

Kilis Tava Nasıl Yapılır?
Kilis tava yapılmaya başlanmadan önce, malzemeler aşamasında belirtilen sebzelerin yıkanması gerekir. Yıkanan sebzeler bir leğen içerisinde yer aldıktan sonra; patlıcanlar pijamalı halde, domateslerin tamamı olacak şekilde ve sarımsakların da diş diş soyulması sağlanır. 
Kilis tavanın içerisindeki malzemelerin boyut olarak oldukça küçük olması nedeniyle domatesler, nohut büyüklüğünden biraz büyük hale getirilir. Patlıcanlar için de aynı işlem sağlandıktan sonra, kuşbaşı olan et boyutunun da küçültülmesi sağlanır. 
Damak tadına göre ayarlanması planlanan acı oranı için, uygun görülen sayıda yeşilbiberin de tava içerisine doğranması sağlanır. Elde edilen karışıma; kırmızı pul biber, sıvı yağ veya zeytin yağ ve tuz eklenerek iyice karıştırılır. 
Pişirmek için hazır hale gelen yemek, fırın veya tandır ölçüsüne uygun bir tepsi içerisine güzel bir şekilde yerleştirilir.

Kilis Tava Nasıl Pişirilir?
Kilis tavayı pişirmek için, sıcaklığı iki yüz derece olan ve tava hazırlanmadan önce ısıtılan fırın kullanılarak yarım saat pişirme ile yemek hazır hale getirilebilir. Ayrıca, taş pişirme ortamları kullanılarak da tavanın pişirilmesi sağlanabilir. 
Taş tandırlar, içerisinde duman da barındırdığı için; hazırlanan Kilis tavanın üst kısmı kapatılarak içine köz kaçması önlenir, daha çabuk pişirilmesi için olanak sağlanır. Bu fırın içerisine yerleştirilen yemek, yanan ateş ile on beş dakika kadar bir sürede pişecektir. 
On beş dakika içerisinde tandır içerisinden yemeğin çıkarılmaması gerekirken, süre dolduktan sonra da sıcaklık dikkate alınarak tandır içerisinden çıkarılması gerekir. Daha sonra, servis yapılarak yemeğin tüketime hazır olduğu görülecektir.