SAĞLIK
Giriş Tarihi : 13-05-2021 04:27   Güncelleme : 13-05-2021 04:27

Kilo Vermeyi Yavaşlatan Sebepler

Obezite aşırı kilolu olma durumudur ve WHO tarafından en riskli hastalıklar ilk 10 tablosuna alınmıştır. Teknolojinin ilerlemesiyle hareketsiz bir yaşam sürmek ve çok yağlı olan fastfood ürünlerini tüketmek obezitenin temel nedenleri sayılsa da obeziteye neden olabilecek başka sebepler de vardır.

Kilo Vermeyi Yavaşlatan Sebepler

Yaşadığımız ülkenin yeme alışkanlıkları, çevresel etkenler ve uyarılmalar, genetik yapı bunlardan bazılarıdır. Obezite, yaşam kalitesini kısıtlar ve diğer sağlık sorunlarına da neden olur. Diyet ve egzersiz yapıldığı hale kilo vermede güçlük çekiliyorsa nedenleri öğrenilmelidir. Kilo vermeyi yavaşlatan çeşitli faktörler bulunur.

Genetik
Ailesinde kilolu insanlar varsa ya da ailede kilo verme hızı düşük insanlar bulunuyorsa sebebi genetik mirastır. Boy kilo endeksine göre obezite sınırında olan akrabalara sahip olmak, obeziteye yakalanma ihtimalinizi arttırır.

Diyet Yaparken Düşük Kalorili Besinler Tercih Etmek
Ani kilo vermek için çoğu insanın yaptığı hatalardan biri düşük kalorili beslenmektir. Düşük kalorili beslenmek hayatın bütününe entegre edilebilecek beslenme çeşidi değildir. Düşük kalorili beslenildiğinde metabolizma yavaşlar ve kişide sinirlilik hali, bulantı ve depresyona meyil gibi davranışlar gözükebilir. Kişi çok düşük kalori aldığı için yüksek kalorili besinlere karşı isteği artar. Bu yüzden verilen kilolar daha hızlı alınır.

Hormonal Dengesizlik
Hormonlar vücudun sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Beslenme tarzı, kullanılan ilaçlar, geçirilen hastalıklar hormonların vücut içerisinde azalıp artmasına neden olabilir. Hormonların gerektiğinden az veya daha çok salgılanması kilo artışına ya da kilo vermede yavaşlığa neden olabilir. Tiroid bezinden salgılanan tiroid hormonu metabolizmanın çalışmasını düzenler ve kişinin harcayacağı kaloriyi ayarlar. Tiroid bezinden daha az salgılanan tiroid hormonu hipotiroid hastalığına neden olur.
Hipotiroid sonucunda karbonhidratlarda sindirim çok az seviyeye düşer. Kandaki şekerin hücrelere girmesi gerekirken bu oran düşer. Kanda şeker miktarı artmaya başlar, vücutta insülin salgısı artar. Fakat karbonhidrat sindirimi çok az olduğu için zamanla kan hücreleri insüline karşı duyarsızlaşır. Kişide insülin direnci başlar. İnsülin direnci kilo almayı arttırır. İnsülin direnci oluştuğu için gerektiğinden daha fazla insülin salgılayan pankreas ani açlık ataklarına neden olur.

Menopoz Dönemi
Kadınlarda yaşlanmaya bağlı olarak östrojen ve progesteron hormonları seviyesinde azalma olur. Bu hormonların azalmasıyla vücudun ihtiyacı olan enerji miktarı önemli ölçüde azalır. Bazal metabolizma hızı azaldığı için menopoz döneminde yağlanma artar.