SAĞLIK
Giriş Tarihi : 06-05-2021 21:43   Güncelleme : 06-05-2021 21:43

Kış Aylarında Sıkça Görülen Hastalıklar Nelerdir?

Kış Aylarında her insan en az bir hastalığa kapılır. Bazıları bu hastalıkları hafif atlatırken bazıları ise ağır atlatmaktadır. Ben hiç hasta olmam diyen bir insan bile ufakta olsa gribe yakalanır.

Kış Aylarında Sıkça Görülen Hastalıklar Nelerdir?

Soğuk Algınlığı
Bu hastalığı insanların çoğu grip ile karıştırmaktadır. Soğuk algınlığı hastalığı üst solunum yollarında oluşan bulgular ve belirtiler sayesinde ve yaklaşık 200 virüsün bir araya gelmesi ile birlikte oluşmaktadır. Dünyada en çok görülen hastalıklardan bir tanesidir.

Soğuk Algınlığının Belirtileri Nelerdir?
Kış aylarında virüslerle karşılaştıktan 24 ile 72 saat sonrası insanın boğazında kuruluk, ağrı, kaşıntı ve hızlı bir şekilde burun akıntısı olmaktadır.
Burun akıntısı, hapşırma, öksürük ve halsizlikten boğazdan konuşulduğundan konuşma tonu değişmektedir.

Soğuk Algınlığından Korunma Yolları
Soğuk Algınlığı olan kişilerin öksürük ve hapşırma sonrası vücudumuzdan çıkan damlacıkların uzun süre havada veya eşyalar üzerinde kaldığından bulaşmaması için sürekli temiz olunması gerekiyor. Elleri burun ve göz bölgelerine temas olmamalıdır.

Grip
Grip, birçok hastalığı tetikleyen kapısını aralar. Grip hastalığı influenza adındaki virüsün alt ve üst solunum yollarına zarar veren enfeksiyondur.

Grip Hastalığının Belirtileri Nelerdir?
Bu hastalık virüsün solunum yollarına yapıştıktan sonra belirtileri başlar.
Üşüme, titreme, halsizlik, iştahsızlık, yükselen ateş, eklem ve kas ağrıları görülmektedir.
Gözlerde yaşarma, yanma, kuru öksürük gibi yakınmalar olur.

Gripten Korunma Yolları
Bol bol su tüketilmeli. Düzenli spor ve temizliğe önem verilmelidir. Son zamanlarda insanların çoğu her sene Eylül-Ekim-Kasım aylarında grip aşısı yapılmaktadır.

Krup
Bu hastalık çokça 6 ay ile 3 yaşlar arasındaki çocuklarda görülen üst solunum yolu enfeksiyonudur. En belirtili olayı ise solunum alma-vermede sıkıntı çekmeleridir ve bu sıkıntıyı yaşayan bebeklerin ebeveynleri korkarlar.

Krup Hastalığın Belirtileri Nelerdir?
Çocuklarda görülen bu hastalığın belirtileri; burun akıntısı, soluk alma sırasında ses gelmesi, uyurken öksürükle birlikte uyunması gibi belirtiler vardır.

Krup Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir?
Çocuklarda görülen bu hastalığın tam olarak tedavisi olmadığından bu hastalığı hafif atlatabilmesi için nemli havalarda bulunması gerekiyor. Çocukları grip olan kişilerden uzak tutmak gerekiyor.