EKONOMİ
Giriş Tarihi : 23-05-2021 22:03   Güncelleme : 23-05-2021 22:03

Kredi Borçlarını Nasıl Ödeyebilirim?

Kredi, bir kimseye belirli miktarda verilen ve belirli süre içerisinde geri alınan para veya maldır. Kredi almanın birçok türü vardır. Bunlardan biri de, kredi kartıdır.

Kredi Borçlarını Nasıl Ödeyebilirim?

Kredi kartı, bankaların müşterilerine verdiği ve anlaşmalı olarak ödemelerin pos cihazıyla sağlandığı kredi aracıdır. Günümüzde çok yaygın olarak kullanılır.

Kredi Kartı Almanın Koşulları Nelerdir?
Kredi kartı almak için bazı koşulların yerine getirilmesi gereklidir. Bu koşulların yerine getirilmemesi durumunda, kredi kartının kişi adına verilmesi olanaksızdır. 
Bu koşullar şöyledir:
Kişinin 18 yaşını doldurmuş olması, doldurmamışsa ebeveynin kredi kartı sözleşmesi imzalaması gerekir.
Kredi notunun belirlenen seviyeden aşağıda olmaması,
Belirli bir gelire sahip olmak
Bu şartlar yerine getirildiği taktirde kişi kredi kartını alarak rahatlıkla kullanabilir.

Doğru Kredi Kartı Kullanımı Nasıl Olmalıdır?
Kredi kartını kullanırken, gelir kaynağına göre makul bir limit belirlemek doğru olacaktır. Limit, geliri aşan bir seviyedeyse gelire doğru orantılı olarak ayarlanması kişinin adına faydalı olur. Alışveriş yaparken, kredi kartı bulunuyor diye bütçeyi aşan harcamalar yapılmamalıdır. Borç ödeme zamanı geldiğinde, sadece asgari tutarı yatırarak ödeme yapmak o ayki borcun tamamını ödememek yanlış olacaktır. Birden fazla kart yerine tek bir kartla işlemleri halletmek daha doğru olacaktır.

Kredi Kartının Avantajları Nelerdir?
Kredi kartı olan kişi, yapacağı harcamalar için yanında nakit taşımak zorunda kalmaz. Kredi kartı harcamalarınızı kayıt altına alır. Alınan bir ürünle alakalı yaşanan sorunda fatura olmasa dahi kredi kartı ekstresi bu konuda yardımcı olacaktır.
Kredi Borcunu Ödemenin İpuçları
Öncelikle, küçük borçları ödemek bu noktada yararlı olacaktır. Borçların yavaş yavaş kapandığını görünce psikolojik bakımdan kişi daha fazla motive olur. Faiz oranı yüksek olan borçları önce bitirmek, zaman geçtikçe faiz oranı artacağı için daha iyi olabilir. Bütçeyi iyi ayarlamak ve gelir gider notunu tutmak gereksiz harcamalar yapılmaması adına olumlu olacaktır.

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?
Kredi borcunun ödenmemesi uzun vadede kişiye çok büyük zararlar verir. Öncelikle 2 ay ödenmezse banka kişiye 30 gün süre tanır. Bu sürede banka isterse borcun tamamının ödenmesini talep edebilir. Geciktiği için, kişi gecikme faizi ile karşı karşıya kalır. Kredinin ödenmemesine devam edildiği sürece kredi notu çok hızlı bir şekilde düşer. Ödenmemeye devam edilmediği takdirde haciz kaçınılmaz son olacaktır.