EKONOMİ
Giriş Tarihi : 23-05-2021 22:05   Güncelleme : 23-05-2021 22:05

Kredi Kartı Borcumu Nasıl Yapılandırabilirim?

Harcamalar yapıldı, borçlar birikti. Peki, bu borç yükünü biraz olsun hafifletmek isteyenler kredi veya kredi kartı borçlarını nasıl yapılandırabilir? Mevcut borcunuzu ödeme kolaylığı sağlamak amacıyla yapılandırmak isteyenler, buyurun sizleri böyle alalım.

Kredi Kartı Borcumu Nasıl Yapılandırabilirim?

Eğer, mevcut borcunuzu yapılandırmak istiyorsanız ilk yapmanız gereken bankanız ile iletişime geçmek olacaktır. Bankanıza gidip mevcut borcunuzu yapılandırmak istemeniz halinde bankanın ilgili kurumu sizin borcunuzu hesaplar. Bu hesaplama ile banka sizin toplam borcunuzu ve taksitli alışverişleriniz sonucunda ortaya çıkan toplam borcu yapılandırır.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Şartları Nelerdir?
Kredi kartı yapılandırma işlemi mevcut borcunuzun olduğu banka tarafından ve o bankanın şartları doğrultusunda yapılmaktadır. Bu şartlar bankalara göre farklılık göstermektedir. Ancak şunu söyleyebiliriz ki; bankaların büyük bir kısmı bu yapılandırmayı kişinin gelir durumunu göz önüne alarak yapmaktadır.

Kredi Kartı Borcum İçin Kaç Aylık Bir Yapılandırma Yapabilirim?
Eğer kredi kartı borcunuz üzerinden bir yapılandırmaya gitmek istiyorsanız bu yapılandırmanın elbette bir süresi var. Mevzuatlarca kredi kartı borcu üzerinden yapılan yapılandırmanın 12 ay olabileceği şeklinde belirlenmiştir. Bu borcun ihtiyaç kredisi olması halinde 36 aylık bir yapılandırma olabilmektedir.

Kredi Kartımı Yapılandırmak İstiyorum, Ne Kadar Faiz Öderim?
Ödenecek kredi kartı için uygulanabilecek en yüksek faiz miktarı ‘akdi faiz ‘olarak belirtilmiş olup, TCBM tarafından belirlenmiştir. TCBM tarafından belirlenen akdi faiz; 1 Şubat 2021 yılı itibarı ile aylık %1.89’dur.
Kredi kartı borç yapılandırmalarında uygulanabilecek en yüksek gecikme faizi tutarı ise; yine TCBM tarafından belirlenmiş olup, tutarı aylık olarak %2,19’dur.

Kredi Kartı Borcumu Yapılandırmalı Mıyım?
Eğer birden fazla kredi kartı borcunuz varsa, farklı bankalarda mevcut kredi borçlarınız varsa yapılandırma ile kendinize ödeme kolaylığı sağlamanız faydalı bir hareket olacaktır.

Kredi Kartı Borcumu Yapılandırırken Nelere Dikkat Etmeliyim?
Mevcut borcunuzu yapılandırırken bankaların size sunacağı faiz oranlarını dikkatle incelemeli, geliriniz doğrultusunda size en uygun olanı seçmelisiniz. Her bankanın size sunacağı faiz oranı diğerlerinden farklı olacaktır. Burada sizin faiz oranı diğerlerine göre daha düşük olanı ve size ödeme kolaylığı bakımından avantaj sağlayacak bankayı seçmelisiniz.
Kredi kartı borcu için yapılandırma yaptıktan sonrasında bu taksitleri zamanında ödemek oldukça önem arz etmektedir. Ödemenin eksik veyahut zamanında yapılmaması kredi notunuzun düşmesine sebebiyet vermektedir. Kredi notunuzun düşmesi bir dahaki kredi çekme işlemlerinizde size olumsuz yansıyacaktır. Bu yüzden yapılandırma yapacağınız bankanın seçiminde hassas davranmalısınız.