Güncel
Giriş Tarihi : 16-07-2021 00:27   Güncelleme : 16-07-2021 00:27

Kredi Kartı İle Kurban Alına Bilir Mi? Taksit ile Kurban Kesile Bilir Mi?

Kurban Bayramı'nın yaklaşması ile birlikte, kurbanlık alımları da hızlandı. Peki, kredi kartıyla, taksitle kurban alınır mı? Banka kredisi ile kurban kesilir mi?

Kredi Kartı İle Kurban Alına Bilir Mi? Taksit ile Kurban Kesile Bilir Mi?

Kurban yılda bir kez Allah rızası için yapılan bir ibadettir. Hz İbrahim ile başlayan kurban ibadeti dinimiz İslam içinde büyük öneme sahiptir. Kurban ibadeti kurban bayramı içinde yapılır. Kurban bayramında bayram namazı kılındıktan sonra kurban kesimi başlar. Bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar kurban kesilebilir.
Dinimizde kurban kesme ibadeti hayvanlara ıstırap vermeden yapılan bir işlemdir. Kurban kesimi yapıldıktan sonra kurban etinin üçte biri komşulara, üçte biri ihtiyaç sahiplerine dağıtılır. Kalan üçte bir ette evde pişirilerek yenir.

Kurban Çeşitleri
Kurban bayramının dışında dinimizce farklı kurban çeşitleri de bulunur. Bu kurbanlar sünnet ve vacip olan kurbanlardır.
Bu kurbanlardan bazıları şunlardır:

Akika kurbanı

Şükür kurbanı

Adak kurbanı

Bu kurbanlar kurban bayramı dışında kesilen kurbanlardır. Kişilerin bir isteği olduğunda veya olmasını istediklerinde bu tür niyetlerde bulunurlar. Niyetleri olduklarında şükür kurbanı veya adak kurbanı keserler.

Kurbanın Şartları

Kurban için seçilecek hayvanlarda olması gereken bazı özellikler bulunuyor. Allah’a kurban edilecek hayvanın gözlerinden biri veya her ikisi kör olmamalıdır. Kurbanı kesme yerine yürüyerek götürülmeli ve hayvanın ayaklarında herhangi bir sorun olmamalıdır.
Kulaklarından herhangi biri veya ikisi birden kesik olmamalıdır. Dişlerinin çoğu sağlam olmalıdır. Boynuzları var ise boynuzlarının her ikisi de sağlam olmalıdır. Kuyruğunun üçte ikisinden fazlası kesilmemiş olmalıdır.
Kurban kesilecek hayvan ot ile beslenen ve dinen yenmesinin caiz olması gereken bir hayvan olmalıdır. Kurban kesimi gündüz saatlerinde yapılmalıdır.

Kurban Kesmek Kimlere vaciptir?

Kurban kesmek akıl sağlığı yerinde olan tüm Müslümanlara vaciptir. Ayrıca buluğu çağına girmiş, hür olan ve dinen zengin sayılacak kadar mal varlığına sahip kişilerin hepsine kurban kesmek vaciptir. Kişiler belli miktarda altına veya değerli eşyalara da sahiplerse bu kişilerinde kurban kesmesi vaciptir.

Diyanet'in Açıklaması 

Kurban kesmekle mükellef olan şahıs, kurbanlık hayvanı nakit olarak alabileceği gibi kredi kartıyla tek çekim veya vadeli olarak da alabilir. Bu bağlamda bedelin kredi kartıyla ödenmesi kurbanın sıhhatine engel teşkil etmez. Ancak kredi kartı borcunu, ödeme tarihinde ödemek ve gecikmeden kaynaklanan faizli işleme düşmemek gerekir.
Kredi kartıyla vadeli olarak kurban alırken, vadeyi bankanın uygulaması halinde ilave bir ücret ödenirse kesilen kurban geçerli olmakla birlikte, faizli işlem sebebiyle ayrı bir günah söz konusu olacağı için bundan sakınmak gerekir.