EKONOMİ
Giriş Tarihi : 22-07-2021 00:59   Güncelleme : 22-07-2021 00:59

Kredi Kartı Sahipleri Nelere Dikkat Etmelidir?

Kredi kartı artık gerek toplumumuz gerek dünyada çok büyük bir yaygınlık kazanıyor.

Kredi Kartı Sahipleri Nelere Dikkat Etmelidir?

Her yıl Türkiye’de 5 milyona yakın kredi kartı basılıyor ve dağıtılıyor, insanlar gerek ihtiyaç gerek ihtiyaç fazlası kartlarla günden güne yüklü borç miktarlarının altına giriyorlar. O yüzden kredi kartı kullanıcılarının ilk dikkat etmesi gereken şey bu karta gerçekten ihtiyaç var mıdır yoksa bu kartı acil olmayan ya da keyif için kullanılan daha sonrası düşünülmeyen bir para için mi istiyorlar bunun oturulup düşünülmesi kullanıcı tarafından sağlıklı bir seçim olacaktır.

Doğru Bankanın Seçilmesi
Kullanıcı kredi kartı kullanmak istediği zaman tek bir bankaya bağımlı olmamalıdır. Detaylı bir piyasa araştırması yapmalı, güzel promosyonlu faiz oranı düşük bankaların kartlarını tercih etmelidir. Sırf bu bile belli bir tasarrufa neden olacaktır.

Harcama Seviyesinin Aylık Kazançla Eşit Olması
Her kartın belirli bir harcanma seviyesi vardır ve bunun dışına çıkılmamalıdır. Herkesin aylık kazandığı belirli bir miktar para vardır ve bunun ne çok üstüne ne çok altına tabi olunmamalıdır. Herkes geliriyle uygun paralelde kartlar kullanırsa açık veya fazlalık olmayacaktır.

Popüler, Çok Fırsat Bulunan Kredi Kartı Kullanmak
Her kredi kartının market zinciriyle, giyim markaları, belirli kuruluşlar ve benzeri şirketlerle anlaşmaları mevcuttur. Şirketler buna göre kullanıcıya taksit, faiz oranı ve benzeri uygulamaktadır. Kullanıcı da bunun farkında olmalı ve az şirketle ve az promosyonlu şekilde anlaşması olan kredi kartları tercih edilmemelidir, illa tercih edilecekse popüler kartlar tercih edilmelidir.

Nakit Avans
Nakit Avans, ihtiyaç anında çekilebilen fakat üstüne çokça faiz yüklenen bir nevi kredi kartındaki parayı nakit paraya çevirmektir. Kullanıcı bunu avantajına görse de aslında çok gerekli olmadıkça kullanılmamalıdır. 
Kullanılsa da kullanıcın dikkat etmesi gereken şey kesinlikle son ödeme tarihidir. Kısa süreli bir ödeme gerçekleştirecekseniz üzerine eklenen faiz daha düşük olacağından böyle bir avans çekmek avantajlıdır, fakat uzun solukta dezavantajdır ve ufak çaplı bir kredi çekmek daha iyi bir yoldur.
Ayrıca bunlara ek olarak kredi kartının son ödeme tarihi gecikmemeli ve buna faiz binmemelidir.