Güncel
Giriş Tarihi : 13-07-2021 02:25   Güncelleme : 13-07-2021 02:25

Kurban Bayramı 2021 Ne Zaman Ve Bayram Tatili Kaç Gün Olacak?

Tüm İslam alemi 2021 yılında kurban bayramının ne zaman olacağını merak etmekte. Bütün İslam aleminin merakla beklediği kurban bayramı, 2021 yılında da en iyi şekilde karşılanacak. Ramazan bayramının hemen ardından gelen kurban bayramı, 2021 yılında hangi güne denk geldiği merak edilmeye başlandı.

Kurban Bayramı 2021 Ne Zaman Ve Bayram Tatili Kaç Gün Olacak?

Kurban Bayramı 2021 Ne Zaman?
Tüm İslam aleminin merakla beklediği kurban bayramı, 2021 yılı içerisinde de hoş bir şekilde karşılanacak.
Kurban bayramının Arefe günü ve bayram tarihleri şu şekildedir;
19 Temmuz Pazartesi Arefe günü.
20 Temmuz Salı bayramın ilk günü.
21 Temmuz Çarşamba bayramın ikinci günü.
22 Temmuz Perşembe bayramın üçüncü günü.
23 Temmuz Cuma bayramın dördüncü günü.
2021 yılının kurban bayramı tarihleri bu şekilde sıralanıyor. Pazartesi günü Arefenin ardından başlayacak olan kurban bayramı, Cuma günü son bulacak.

Kurban Bayramı Tatili 2021 Kaç Gün
Her sene uygulanan bayram tatilleri 2021 yılında da merak ediliyor. 2021 senesindeki kurban bayramında da uygulanacak olan bayram tatilinin süresi merak ediliyor.
Korona tedbirlerinden dolayı kurban bayramında uygulanacak olan tatil süresi hakkında herhangi bir açıklama mevcut değil. Ancak bayram süresi boyunca resmi tatil uygulanacak ve Arefe günü, yarım gün çalışma uygulanacaktır.
Buna göre kurban bayramı tatil tarihleri şu şekildedir;
19 Temmuz(Yarım Gün)
20 Temmuz
21 Temmuz
22 Temmuz
23 Temmuz
Bunlara ek olarak, hafta sonlarında da herhangi bir tatil uygulanabilir. Bu tatil bildirisi ise Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılıyor.

2021 Kurban Bayramı Okullar Tatil Mi?
İlkokul, ortaokul ve liseler kurban bayramına girilmeden yaz tatiline girmiş olacaklardır. Ancak bazı üniversitelerin eğitimleri Temmuz ayının sonuna kadar uzayacaktır. Kurban bayramında üniversitelere resmi olarak tatil verilecektir. Arefe günü ve bayramda tüm üniversiteler tatile girmiş olacaktır.

Kurban Bayramı Hangi Gün?
2021 yılında tüm İslam alemi tarafından kutlanacak olan kurban bayramı, 20 Temmuz'a denk geliyor. 2021 yılının kurban bayramı 20 Temmuz Salı günü tüm İslam alemi tarafından kutlanılacaktır.
Arefe günü yarım gün, kurban bayramı süresince de tüm gün tatil uygulanacaktır. Kurban bayramında 4 gün ful tatil verilirken Arefe günü yarım gün tatil verilecektir. Toplamda 4.5 gün tatil uygulanacaktır.

2021 Kurban Bayramı Yasak Var Mı?
Covid-19 tedbirleri kapsamında sokağa çıkma yasakları uygulanıyor. 2021 Ramazan bayramında da sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmıştı. 2021 yılı kurban bayramında sokağa çıkma kısıtlaması veya yasağının uygulanıp uygulanmayacağını birçok kişi merak ediyor.
2021 senesinde kutlanacak olan kurban bayramında sokağa çıkma yasağı olup olmayacağına dair herhangi bir açıklama yapılmadı. Gerekli açıklamalar kurban bayramından bir hafta önce yapılacak. Vakaların düşmesi ile birlikte kurban bayramında, sokağa çıkma yasağının uygulanması son derece düşük bir ihtimaldir.

Kurban Bayramı Namazı Kılınacak Mı?
Covid-19 tedbirleri kapsamında camilerde toplu olarak ibadet edilmesi Cuma namazı haricinde yasaklanmıştır. Ancak kurban bayramında camilerde bayram namazının kılınıp kılınamayacağı ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmamıştır.
Kurban bayramında camilerde bayram namazı kılıp kılınmayacağı yönünde açıklamalar, bayrama bir hafta kala yapılacaktır. Bu konuda henüz bir açıklama veya bildiri yayınlanmamıştır.