BİYOGRAFİ
Giriş Tarihi : 22-07-2021 02:04   Güncelleme : 22-07-2021 02:20

Levent Kırca Kimdir?

Türk televizyon dünyasının en sevilen ve en usta oyuncularından bir olan "Olacak O Kadar'' adlı programı ile birlikte milyonların sevgisini kazanan Levent Kırca kimdir?

Levent Kırca Kimdir?

Hayatı
Levent Kırca 1950 yılında öğretmen olan Bahriye Kırca ve Ressam Mehmet Kırca'nın ikinci çocuğu olarak Samsun Ladik'te dünyaya geldi. İlkokul çağına gelmeden evvel annesi ile beraber Ankara'ya taşındılar. Daha lise çağlarında oyunculuk yeteneğini keşfeden Kırca, tiyatro ile de bu yıllarda tanıştı. İlk oyununu Ankara Devlet Tiyatrosunda oynadı.
Daha sonra Ankara Birlik k Tiyatrosu ve Halk Oyuncularında yer aldı. 10 yıl boyunca burada kariyerini sürdüren oyuncu daha sonra İstanbul'a yerleşti. Burada çok sevilen ve sinemaya adım atmasına vesile olan "Nasrettin Hoca" oyununda başrolü oynadı. Ardından Oyun Treni, Sağlık Olsun, Ne Olur Ne Olmaz, Siz olsaydınız Ne Yapardınız? Adlı televizyon dizlerinde yapımcı oldu. 1978 yılında ise Taşı Toprağı Altın Şehir filmi ile sinemaya adım attı.
Ne Olacak Şimdi? ve Mavi Muammer filmlerinde rol aldı. 1979 yılında ise Hodri Meydan Tiyatro Topluluğunu kurdu. Bu toplulukta tanıştığı Oya Başar ile birlikte Güzel ve Çirkin oyununda yer aldı. Yıllarca dillerden düşmeyen ve televizyon komedi programlarının en uzun soluklu yapımı olan Olacak O Kadar adlı programı 1989 yılında Oya Başar ile birlikte kurdu. Yapım tam 22 yıl sürdü ve izleyici tarafından çok sevildi. İlk sinema yönetmenliğini ise Son adlı film ile yaptı. 1998 yılında Işılay Saygın'a hakaret ettiği gerekçesiyle adına dava açıldı.
Bu konu nedeni ile açlık grevine giren Kırca, Deniz Baykal'ın mecliste konuşma yapması konusunda söz vermesi ile grevini bitirdi. 1998 yılında Devlet Sanatçısı unvanına layık görüldü. Ancak hükümetlere yönelik sert eleştirileri ve taşlamaları yüzünden 2015 yılında unvanı elinden alındı. Sanatçının Saint Petersburg Bal Mumu Müzesinde heykeli bulunmaktadır.

Politika Hayatı
Oyunculuk kariyeri yanı sıra levent kırca denince akla muhalif yanı gelmektedir. Oyunculuk hayatına başladığı günden bu yana başta bulunan hükümetlere ve siyasilere hicivlerde bulunan sanatçı, bu eleştirileri yüzünden çoğu kez mahkemelerle uğraşmak zorunda kalmıştır. Ayrıca ait olduğu sol partiler nedeni ile hedef oklarından biri olmuştur. İlk defa Mart 2009 da Demokratik Sol Parti adına Üsküdar Belediye Başkanlığı için adaylığını koymuş fakat kazanamamıştır.
2011 yılında Aydınlık adlı muhalif gazetenin köşe yazarlığını yapmış eleştirilerini burada da dile getirmiştir. 2012 yılında Ulusal Kanal genel müdürlüğü, daha sonra ise yönetim kurulu başkanlığını üstlenmiştir. 2014 yılında İşçi Partisinden İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanlığına aday olmuş 5. sırada yer alarak kaybetmiştir. 2015 yılına gelindiğinde ise akciğer kanseri tedavisi gördüğü Pendik eğitim ve araştırma Hastanesi'nde hayata veda etmiştir.

Özel Hayatı
Levent Kırca ilk evliliğini 1975 yılında Nur Diner ile yapmıştır. 1980 yılında evliliğini bitirmiş ve 5 yıl sonra tanıştığı "can yoldaşım" dediği Oya Başar ile hayatını birleştirmiştir. İlk evliliğinden 2 çocuğu bulunan oyuncunun Başar ile olan evliliğinden 2 çocuk sahibi olmuştur. 2000 yılında boşandığı Oya Başar ile ayrılığa daha fazla dayanamayıp 2001 yılında tekrar evlenmiş ancak "dost iken daha iyiyiz" diyerek 2005 yılında boşanmıştır.