EKONOMİ
Giriş Tarihi : 17-07-2021 11:14   Güncelleme : 17-07-2021 11:14

Maddi Güvence Altında Bir Gelecek İçin Atmanız Gereken Adımlar

Ülkemizde ve dünyadaki gelişmeler bazen bizi maddi olarak tehlikeye atabiliyor. Örneğin Covid-19 ile birlikte birçok insan işten çıkarıldı.

Maddi Güvence Altında Bir Gelecek İçin Atmanız Gereken Adımlar

Kişisel olarak da beklenmedik bir anda yangın, kötü bir sağlık durumu gibi nedenlerle maddi sıkıntıya girebiliriz. Böyle sıkıntılı zamanlarda ‘’Keşke zamanında maddi olarak kendimi güvenceye alsaydım!’’ dememeniz için sizlerle bu yazıyı paylaşıyoruz.

Gelirinizin Bir Kısmını Birikim İçin Ayırın
Birikim yapmak küçüklükten edinilmesi gereken bir alışkanlıktır. İleriyi düşünerek paranın bir kısmını biriktirmek sizi daha güvende hissettirir ve yaptığınız birikim zor zamanlarda sizlere ilaç olur. Ayrıca birikim için bir banka hesabı açıp hayalinizdeki ev, araba, motosiklete biriktirerek sahip olabilirsiniz. Bu birikimle ileride hep hayal ettiğiniz ve planladığınız o işi kurabilir, halihazırdaki işinizi büyütebilirsiniz. Birikim sizin bilinçli bir birey olduğunuzu gösteren, kendinize yaptığınız önemli bir yatırımdır.

Gelir Giderlerinizi Not Tutun ve Maddi Anlamda Önceliklerinizi Belirleyin
Eğer alışverişe gereğinden fazla harcadığınızı düşünüyor ya da extra gelen parayı (örneğin mesai ücretlerini) savurduğunuz konusunda yakınıyorsanız önceliklerinizi belirlemek için gelir-giderlerinizi not tutmalısınız. Bu sayede neye ne kadar harcadığınızı görebilir ve ‘’Bu harcamalar gerçekten gerekli mi?’’ sorusunu kendinize sorarak aralarından ‘’hayır’’ cevabı verdiklerinize bir daha harcama yapmayabilirsiniz.
Aylık kesin olarak yapılması gereken harcamaların dışında size ne kadar para kaldığını belirlemeli ve sosyal aktivite-gezi gibi alanlara ne kadar pay ayıracağınıza karar vermelisiniz. Eğer zorunlu harcamalardan size hiç pay kalmıyorsa hatta eksideyseniz, çeşitli ek gelir yöntemleri bulabilirsiniz. Örneğin video çekmek, blog yazmak, oda kiralamak, evde paketleme yapmak gibi.
Maddi anlamda önceliklerinizi belirleyerek ona göre adımlar atmak, geleceğe rüzgarda savrulan bir yaprak gibi değil de sağlam adımlarla gitmenizi sağlar.

Sağlam Yatırımlar Yapın
Maddi güvence altında bir gelecek için atmanız gereken adımlardan biri de sağlam yatırımlar yapmaktır. Yatırım yapmadığınız taktirde paranız durduğu yerde enflasyon nedeniyle değer kaybeder. Paranızla büyüyeceğini düşündüğünüz şirketlere yatırım yapabilir ya da konut satın alabilirsiniz. Araba satın almak da eğer arabadan ve araba piyasasından anlıyorsanız bir seçenek olabilir. Vinç, taksi plakası, servis aracı alarak bunları işletmek de bir seçenek olabilir. Ya da paranızı mevduat hesabına yatırarak zamanla üzerine katılacak faizden yararlanabilirsiniz.

Hayat Sigortası Yaptırın
Hayat sigortası ile bugünden yapacağınız küçük ödemelerle ileride başınıza gelebilecek muhtemel felaketlerden en az zararla çıkabilirsiniz. Maddi olarak çöküntüye uğramaz, en ihtiyacınız olduğu anda destek alırsınız. Maddi anlamda güvenli bir gelecek için sigorta önemli bir araçtır.
İnsanın geleceğini şimdiden düşünüp planlaması onun sorumluluk sahibi ve bilinçli biri olduğunu gösterir. Sizler de maddi güvence altında bir gelecek için adımlarınızı şimdiden atın, daha sonra vaktinde sahip olduklarınızı iyi değerlendiremediğiniz için üzülmeyin. Son pişmanlık ne yazık ki fayda etmiyor.