Güncel
Giriş Tarihi : 13-07-2021 02:28   Güncelleme : 13-07-2021 02:30

Mantar Üretimi Nasıl Yapılır?

Türkiye’de mantar üretimi sektöründeki en yüksek oran, beyaz şapkalı kültür mantarlarına aittir. Bilinen bu mantar türünün üretimine odaklanmak, daha düşük risk ve yüksek verimlilik getirir.

Mantar Üretimi Nasıl Yapılır?

Mantarların Temel Özellikleri
Mantarlar klorofili olmayan, gerek eşeyli gerekse de eşeysiz olarak üreyebilen canlılardır. Klorofil içermediklerinden bağımsız olarak organik madde oluşturamazlar. Diğer canlılardan ve ölü artıklardan beslenirler. Mantarlar, belirli bir ışık, nem, sıcaklık ve odun-toprak asitliği gerektirir, bu şartların bir araya gelmesiyle oluşurlar. Yaşam süreleri çok kısadır.

Mantarların Toplanması
Toplanan mantarlar çok ufak olmamalı, gelişim sürecini tamamlamış ve bütün özelliklerini yansıtır nitelikte olmalıdır. Bulunduğu ortamda kesilmeli ya da dikkatli şekilde kazılarak alınmalıdır. Mantarların zarar görmemesi için toplama sürecinde örme sepet ya da kutular kullanılması iyi bir tercih olacaktır.
Mantar toplandıktan sonra öncelikle sap kısmının hemen temizlenmesi gerekir. Türlerinin ne olduğu iyi bilinen mantarlar toplanmalı, henüz bilinmeyen türler farklı bir sepete konmalı, tanısı koyulduktan sonra işlem görmelidir. Mantarın kurutulması durumunda çok dikkat edilmeli ve devamlı kuru olacak şekilde korunmalıdır.
Mantarlar yağın, şarabın, domates püresinin, tuzun ve sirkenin içinde salamura kurarak da korunabilirler. Taze mantarlar çok kısa bir zaman içinde kullanım yerlerine taşınmalıdırlar. Alandaki mantarların hepsi toplanmadan birkaç adedi bırakılmalıdır. Orada bırakılan mantarlar, bulundukları ortama sporlarını bırakarak diğer mantarların devamlı olarak çıkmasını sağlamış olurlar.

Beyaz Şapkalı Kültür Mantarı
Mantarların doğal koşullarda yetişmesi, mantarın istediği şartların oluşmasına bağlıdır. Ancak ticari amaçla kurulan işletmelerde bu koşullar yapay olarak oluşturulmaktadır. Kültür mantarı yetiştiriciliği yapılırken nem, sıcaklık ve havalandırma başlıca ekolojik unsurlar olup kaliteyi ve verimliliği büyük oranda etkilemektedir.
Mantarlar uygun bir iklimde bulunmaya yönelik talepleri açısından çok seçicidirler. Ayrıca farklı dönemlerde değişik ekolojik isteklerde de bulunabilmektedirler. Bu sebeplerden ötürü, ticari amaçla oluşturulan yetiştirme yerlerinin kesinlikle mantarların taleplerine uygun şekilde iklimlendirilmiş olması gerekmektedir.

Sıcaklık
Mantar misellerinde gelişme olabilmesi için en uygun olan sıcaklık 23-25 santigrat derecedir. Daha düşük sıcaklık derecelerinde misellerin gelişmesi yavaş olmakta, ama canlılıklarını sürdürmektedirler. Hatta 0 santigrat dereceye kadar canlılıklarını sürdürebilmektedirler.