Güncel
Giriş Tarihi : 17-07-2021 16:18   Güncelleme : 17-07-2021 16:26

MasterChef ile Türkiye gündemine geldi: Kavun Dolması Tarifi, Nasıl Yapılır?

TV8 ekranlarının sevilen yemek programı MasterChef'te kavun dolması yapılması tarifi gündeme geldi,

MasterChef ile Türkiye gündemine geldi: Kavun Dolması Tarifi, Nasıl Yapılır?

 Osmanlı mutfağına ait bir tat olan kavun dolması, son zamanlarda oldukça beğenilen bir lezzettir. Kavun gibi tatlı bir meyveden nasıl böyle lezzetli bir yemeğin yapıldığı herkesin ilgisini çekmektedir. Kavun dolması, adından da belli olduğu gibi kavunun doldurulması ile yapılan bir yemektir. Kültürümüzde yer alan bu yemek, hem tadı hem de görüntüsü ile dikkat çekmektedir. Kavun dolması tarifi aşağıda sizlerle paylaşılmıştır.

Kavun Dolması İçin Malzemeler
Lezzetli bir kavun dolması tarifi için gerekli olan malzemeler şunlardır:
1 Adet Kavun
1 Fincan Pirinç
250 Gr. Dana Ve Koyun Karışık Kıyma
1 Büyük Boy Soğan
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Kaşık Tereyağı
2 Yemek Kaşığı Badem
2 Yemek Kaşığı Kuş Üzümü
2 Yemek Kaşığı Çam Fıstığı
1 Çay Kaşığı Biberiye
2 Çay Kaşığı Tuz
1 Çay Kaşığı Kişniş
1 Kaşık Zeytinyağı
2 Çay Kaşığı Karabiber
Bu malzemeleri kullanarak kavun dolması yapılabilir. Malzemelerin tamam olması, kavun dolmasının lezzetli olmasını sağlar.

Kavun Dolması Yapılışı
Güzel bir kavun dolması yapabilmek için kavun dolması tarifi harfi harfine yerine getirilmelidir. Öncelikle kavunun içini oyarak işe başlayın. Çekirdeklerini tamamen alın. Bademlerinizi sıcak suyun içerisine koyun ve daha sonra kabuklarını soyun. Daha sonra bir tava içerisine zeytinyağı ekleyin fıstık ve bademleri kavurun. 
Ardından kuş üzümlerinin saplarını temizleyin. Temizlenen üzümleri tavanın içerisine ekleyin. Pirincinizi yıkayın ve yaklaşık 5 dakika kadar haşlanmasını sağlayın. Soğanı mümkün olduğunda ince bir şekilde kıyın ve tereyağında kavurun. 
Soğanların pembeleşmesi ile kıymayı ekleyin. Bundan sonra karabiber, tuz ve pirinci de ekleyerek karıştırın. Kavrulan kuş üzümü, fıstık ve bademi de ekleyin. 5 dakika boyunca lezzetlerin birbirine karışması için kavrulma işlemi devam eder. 
Daha sonra iç pilavınızı içi oyulan kavunun içine doldurun. Kavunun kapağını örtün ve 30 dakika boyunca 200 derecede pişirin.

Kavun Dolması Püf Noktalar
Mükemmel bir kavun dolması yapabilmek için püf noktalar oldukça işinize yarayacaktır. Kavun dolması tarifi malzemeleri içerisinde dana-koyun karışık kıyma vardır. Dilerseniz, sadece koyun kıyması kullanarak yemeğin lezzetini arttırabilirsiniz. Bademleri soymanız şart değildir. Ancak görüntü güzelliği açısından kabuklarını soyarsanız daha güzel olur.

Kavun Dolması Sunum Önerisi
Kavun dolması, kavunun içerisinde pişen bir iç pilavdır. Kavun dolması tarifi dikkate alındığında yemeğin tabakta yenilmesi gerekir. Ancak farklı bir sunum isterseniz, kavun içerisinde de yemeği tüketebilirsiniz.