SAĞLIK
Giriş Tarihi : 14-05-2021 13:53   Güncelleme : 14-05-2021 13:53

Mevsim Değişikliklerinde Sağlıklı Yaşam

Sonbahar aylarının etkisini göstermeye başlaması ve sıcaklıkların düşmesi ile görülebilecek olan vücut direncinin düşmesi insanlar ve tüm canlılarda önemli etkilere sebebiyet verdiği biliniyor.

Mevsim Değişikliklerinde Sağlıklı Yaşam

Aniden değişen hava koşulları ve sıcaklıkların değişmesi ile çevresel faktörler insan sağlığında olumsuz etkilere sebebiyet veriyor.
Ne yapılmalı?
Sağlığımızı korumak ve mevsim geçişlerinde yaşanabilecek sorunları minimuma indirmek için dış etkenlere karşı tedbirler alınmalı, kontrollü ve tedbirli bir şekilde dışarıya çıkılmalı, beslenme düzenine dikkat edilmeli, ek gıda takviyesi olarak sağlıklı beslenilmeli, vücut direncini arttıracak şekilde besinler tüketilmeli, spor yapılmalı, düzenli bir uyku uyunarak vücut dinlendirilmelidir. Literatür çalışmalarına bakıldığında askorbik asit(C Vitamini) seviyesi yüksek gıdalar, polifenol içeriği yüksek gıdalar tüketen insanların vücut dirençleri tüketmeyen insanlara göre %80 oranında daha sağlıklı olduğu akademik çalışmalarca ve bilim insanlarının gayretleri ile ortaya konuldu.
C Vitamini ve Polifenol İçeriği Yüksek Gıdalar
Limon
Üzüm
Portakal
Mandalina
Greyfurt
Havuç
Tüm yeşil sebzeler
Bitki çayları
Ne yapılmamalı?
İnsanlara genelde ne yapılması gerektiği hakkında bilgi sunulur fakat konu sağlık olunca ne yapılmaması gerektiği de bilinmelidir. Sağlığınız için kendimizi koruyup vücudumuzu hastalıklara karşı dirençli hale getirmenin bir yolu da budur. Havaların aniden ısınıp soğuduğu, yağışların düzensizleştiği bir gündelik yaşamda kendimizi hem sıcak ortama göre hem de soğuk ortama göre adapte etmeliyiz. Dışarıya çıkarken hava durumu o anda iyi olsa bile sadece ince kıyafetler ile çıkmak uygun bir davranış değil. Yemek yeme düzensizliği yapılmamalı, dengesi ya da sağlıksız beslenilmemeli, sigara, alkol tüketilmemeli, hareketsiz bir yaşama sahip olunmamalı.
Ek Bilgi
Mevsim değişiklikleri dünyanın oluşumundan veri varlığını sürdürmekte dolayısıyla bunu sorun olarak görmektense bununla birlikte yaşamayı öğrenmemiz tüm insanlık için daha faydalı olacak. Sağlıklı yaşamak her insanın kendi benliği için uygulaması gereken bir özveri olmalı, günümüz dünyasında olabildiğince hazır gıda ürünlerden ve hareketsizlikten uzak durabilen insanlar bu konuda daha başarılı olabilmektedirler. Daha sağlıklı bir yaşam için psikolojik olarak kendimizi hazırlamalı ve süreci normalleştirerek zor bir halden kurtulmalıyız. Kendimize dikkat etmek kendimize yapacağımız en büyük iyiliktir.