Güncel
Giriş Tarihi : 22-07-2021 01:00   Güncelleme : 22-07-2021 01:03

Osmanlı'nın İlk ve En Azılı Seri Katilini Biliyor Musunuz?

Seri katil olayları korkunç olmasının yanı sıra insanların ilgisini çeken konular arasında bulunur. Günümüzde nadir olarak rastlanan seri katil olaylarının geçmişte yaşanıp yaşanmadığı sorusunu akıllara getirir. 

Osmanlı'nın İlk ve En Azılı Seri Katilini Biliyor Musunuz?

Geçmiş denilince Osmanlı Devleti’nin varlık sürdüğü dönem akla gelir ve o zamanda seri katilin olmadığına dair cevaplar aranır. Yapılan araştırmalar Osmanlı zamanında seri katillerin bulunduğunu ortaya koyar. Buna göre Osmanlı’nın ilk ve en azılı seri katili: Hrisantos isimli birisidir. Bu seri katile dair merak edilenler ve cevapları ise şunlardır;

Osmanlı’nın İlk Seri Katili Hrisantos Kimdir?
Osmanlı’nın ilk seri katili Hrisantos’un tam ismi Hristo Anastidiyadis Veledi Ahilya’dır. Rum olan Hrisantos’un annesinin ismi Andermahin babasının ismi ise Ahilya’dır. Hrisantos 1898 yılında İstanbul Beyoğlu’nda doğar. Babası o henüz çocukken Atina’ya gider ve Hrisantos randevuevi işleten annesi ve kardeşleriyle birlikte yaşamaya devam eder. Küçük yaşlarda da suç dünyası ile tanışır.

Hrisantos’un İlk Vukuatları Nelerdir?
Küçük yaşlarda suç dünyasıyla tanışan Hrisantos’a ilk vukuatlarında abisi Kaço’da eşlik eder. Seri katilin suç olarak sayılan ilk vukuatları haraç, kapkaççılık, gasp, söğüşçülük ve hırsızlıktır. Hrisantos ve abisi tramvaylarda ve annesinin işlettiği randevuevinde bulunan kişilerin paralarını çalarak suça karışır.

Hrisantos’un İşlediği İlk Cinayet Nedir?
Hırsızlık ve kapkaççılık gibi suçları işleyen Hrisantos’un ilk cinayeti Boğazkesen Cinayeti’dir. Boğazkesen semtinde muhallebici dükkanı işleten Recep Usta’nın katledildiği olayda katile Makarnacı Niko ve Fantoma Mehmet isimli arkadaşları da eşlik eder. Ekip yaşlı muhallebiciyi kama ve demir parçalarıyla öldürürler. Cinayetin ardından da dükkandaki paraları alarak kayıplara karışırlar. Bu olay sonrası bir süre arkadaşlarıyla birlikte hapse girse de bir süre sonra hapisten kaçar.

Hrisantos’un İşlediği Seri Cinayetler Hangileridir?
Arkadaşlarıyla birlikte hapisten kaçan Hrisantos seri cinayetler işlemeye başlar. Hapis sonrası ilk cinayeti Mehmet Efendi isimli bir polisi öldürmektir. Polis cinayeti emniyetin katilin peşine düşmesine neden olur ve yakalanmamaya çalışan Hrisantos seri polis cinayetleri işlemeye başlar.
Hrisantos’un öldürdüğü polisler arasında ise şu isimler vardır;
Komiser Fahri
Komiser muavini Hüsnü
Polis memuru Ali
Polis memuru İbrahim
Polis memuru Osman
Polis memuru Cemal
Polis memuru Hüseyin
Polis memuru Abdurrahman
Polislere yakalanmama adına verdiği mücadelede ekibinden adamların öldürülmesi üzerine bir süre cinayetlerine ara verir ve Yunanistan’a kaçar. Bu kaçışta sevgilisi Eftimya’da ona eşlik eder.

Seri Katil Hrisantos Ne Zaman Yakalanmıştır?
Sevgilisinin İstanbul’a geri dönmek istemesi üzerine 1920 yılında İstanbul’a dönen Hrisantos. Ermeni Nobar isimli haydutla çalışmaya başlar. Seri katilin İstanbul’a döndüğü emniyet güçleri tarafından öğrenilir ve kaldığı eve baskın düzenlenir. Bu baskında Muhammer Alkor isimli komiser muavini tarafından öldürülür.