EKONOMİ
Giriş Tarihi : 25-07-2021 15:03   Güncelleme : 25-07-2021 15:07

Piyasa Trendleri Ayı Tuzağı Ve Boğa Tuzağı Nedir?

Yatırım yapmanın birçok yolu vardır ve bunlardan biride finansal piyasalar üzerinde paramızı değerlendirmektir.

Piyasa Trendleri Ayı Tuzağı Ve Boğa Tuzağı Nedir?

Ancak bazen işler istediğimiz gibi gitmeye bilir ve yatırım yapıp büyültmek istediğimiz paramız artmak yerine azalabilir. Bunun pek çok sebebi vardır. En büyük sebeplerden bir ise bilinçsiz yatırım yapmaktır. 
Ancak bazen ne kadar bilinçli olursak olalım finansal okuryazarlığımız ne kadar iyi olursa olsun iyi hazırlanmış tuzaklara düşüp paramızı kaybedebiliyoruz. Özellikle kısa zaman dilimlerinde işlem yapan yatırımcıların korkulu rüyası ayı ve boğa tuzakları hakkında yazımıza başlamadan önce;

Piyasa Trendleri
Şunu belirtmemiz lazım ki piyasa ne kadar çalkantılı olursa olsun 3 çeşit hareket eder.
Bunları kabaca inceleyecek olursak en karakteristik özellikleriyle

1-Yükseliş Trendi
Dipler sürekli önceki dip seviyelerinin üstünde oluyorsa yükseliş trendindeyiz demektir.
Fiyat yukarı yönlü hareket etmektedir
Yükseliş trendin bittiğini gösteren formasyonların oluşumuyla sonuna gelindiği anlaşılabilir. (ikili tepe, imparator, obo vb)

2-Yatay Seyir
Fiyat yön arayışındadır genellikle bu tip durumlarda sakin bir şekilde piyasayı izlemek ve işlem açmamak gerekmektedir. Günlük al sat yapan insanların en çok para kaybettikleri yer yatay giden piyasalardır.

3-Düşüş Trendi 
Tepeler sürekli bir önceki tepenin altında kalıyorsa düşüş trendindeyiz demektir.
Fiyat işlem yaptığımız zaman diliminde düşmektedir.

Piyasa Tuzakları
Hangi piyasa olursa olsun fark etmeksizin her piyasada tuzaklar dönmektedir, yatırımcıların bunun farkında olması ve bu tuzaklara dikkat etmesi gerekmektedir.

Ayı Tuzakları
Ayı tuzaklarının asıl amacı fiyatın düşeceği yönünde yatırımcıyı kandırmaktır. Önemli destek noktalarının altına fiyatın hızlı bir şekilde düşüp birçok yatırımcının stoplarını çalıştırıp (ellerindeki varlığı sattırıp) ya da short pozisyon açması için uygun ortam oluştuğu kanısı yaratıp geri dönmesidir. Bunları ( ake Out) olarak isimlendiririz. Eğer fiyat destek seviyesinin altında mum kapıyorsa genellikle 4 saatlik ve 1 günlük baz alınır bunun bir fake out olmadığı düşüncesi yaygınlaşır böyle durumlarda tuzağa düşmemek için işleme girilmesi önerilmez.
Genellikle boğa piyasasındayken karşımıza çıkar.
Ayı tuzaklarından korunmak için RSİ gibi güç temelli indikatörlerden faydalanabiliriz
Short pozisyon açarken terste kaldığımızda long pozisyonlara göre daha çok canımız yanar. Bu sebeple olabildiğince temkinli ve sağlamcı olmakta fayda var.

Boğa Tuzakları
Tıpkı ayı tuzağında anlattığımız gibi boğa tuzağında da düşüş trendindeki bir piyasada önemli bir direnci kırarak yatırımcıların yükseliş beklentisine sebep olan sahte hareketler olarak açıklayabiliriz.
Genellikle ayı piyasalarında karşımıza çıkar
En tehlikeli olduğu zamanlar tobo (ters omuz baş omuz), düşen takozun kırılması ve ikili dip ve benzeri yükseliş formasyonlarının arkasından geldiği zamanlardır.
Düşen takozun kırılması gibi durumlarda hacim düştüğü için bu tuzağı anlamak zordur. Ancak yine RSi (göreceli güç endeksi) gibi güç temelli indikatörlerde bu hareketlere dair negatif uyumsuzluklar görerek kendimizi bu tuzaklardan koruyabiliriz.