Güncel
Giriş Tarihi : 04-05-2021 18:11   Güncelleme : 04-05-2021 18:16

Ramazan Ayı İçin Çorba Tarifleri

Ramazan ayında uzun süren açlık söz konusu olduğunda ,Türk mutfağı bol çeşitli yemeklere ve çorbalara sahiptir.

Ramazan Ayı İçin Çorba Tarifleri

Ramazan ayında uzun süren açlık söz konusu olduğu için sofrada midemizi rahatlatacak çok yormayan bir yemek ile başlamak her zaman iyi olacaktır. Bu da soframızın baş tacı olan çorbalarımızdır. Türk mutfağı bol çeşitli yemeklere ve çorbalara sahiptir. İlk olarak göz bebeğimiz tarhana çorbasını anlatmak istedim.

Tarhana Çorbası
Malzemeler
Her Türk kadını yazın tarhanasını yapar. İçine domates, biber, nane, kekik, yoğurt ve un koyduğu hamuru birkaç gün mayalanması için dışarıda bekletir. Güneş ışığında parçalar halinde bekletip kurumaya başladığında eli ile ufalar ve tarhanamız hazır.
Salça
Acılı sos
Nane
Kekik
Tavuk suyu
Tuz
Yapılışı; hazırladığımız tarhanayı en az 1 saat öncesinden suya ıslamalıyız ki topaklanmasın. Bütün malzemeleri birlikte atıp kaynayıncaya kadar karıştıracağız. Uzun kayna süre olursa daha lezzetli olur. Afiyet olsun.

Mercimek Çorbası
Malzemeler
Kırmızı mercimek
Salça
1yk un
Tuz
Nane
Kekik
Kırmızı biber
Acılı sos(yazın yapılan kırmızı biber, domates ve acı biber karışımı)
Yapılışı;
Ayçiçek yağı ile unu ve salçayı biraz kavurun daha sonra iyice yıkadığımız mercimeği koyup az kavuruyoruz. Suyunu ekleyip düdüklü tencerede 25 dk. kaynatalım. Piştikten sonra robot ile çekelim üstüne nane, kekik ve kırmızı biber koyduktan sonra hazır. Afiyet olsun.

Yoğurt Çorbası
Malzemeler
Haşlanmış aşurelik buğday
Haşlanmış nohut
Haşlanmış kuru fasulye
Yoğurt
Yağ
Nane
Tuz
1 yumurta
1yk kadar un (kıvamı için)
Yapılışı;
Tenceremizin içine buğdayı, nohutu, fasulyeyi koyup su ile kaynatalım. Bir tarafta da yoğurt, un ve yumurta ile meyanesini hazırlayalım kaynayan sudan azar azar meyanesine ekleyelim ki kesik oluşmasın. İyice karıştırıp kaynayıncaya kadar başından ayrılmayın yoksa çorbanın tadı bozulur. Bir tavada yağ ile naneyi kızdırın. En son üstüne yağı dökün ılık olarak da yiyebilirsiniz. Afiyet olsun. Sadece ramazan ayında değil her akşam yemeğinde içimizi ısıtacak bir kap çorba olmazsa olmazımız olmalıdır.