Güncel
Giriş Tarihi : 22-07-2021 02:04   Güncelleme : 22-07-2021 02:19

Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Samsun’un ulusal tarihimizdeki yeri dolayısıyla “Atatürk ve 19 Mayıs Müzesi” adı altında bir müze kuruldu. 1956 senesinde vali olan Turgut Başkaya tarafından Bakanlığa teklif edildi. 

Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Samsun arkeoloji ve etnografya müzesi Türkiye'nin Samsun ilçesinde kuruludur. Samsun ve çevrelerinde ele geçebilen İlk Tunç, Kalkolitik, Hitit, Halenistik, Roma ve Osmanlı dönemlerinden kalan eserlerin sergilendiği müzedir. Şehir merkezi civarında, Samsun Valiliği yakınlarında bulunuyor.

Arkeoloji ve Etnografya Müzesi Nerededir?
Müze, tarihi eserleri tespit edip, bilimsel yöntemler aracılığıyla açıklara çıkarılan, inceleyip değerlendiren, koruyan ve tanıtan, halka sergileyen bir kurumdur. Ayrıca da eğitimler aracılığında tarihi eserler hususunda halkı bilinçlendirip toplumun kültür basamağını yükseltmeyi hedefleyen sanat, bilim ve eğitim kurumudur. Bulunduğu kentin prestij yapıtı müzelerdir.
19 Mayıs 1981 de ziyarete açılan Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi Samsun il merkezi Fuar alanında bulunuyor.

Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi Tarihi Nedir?
Türk Tarih Kurumu’nun yaptığı kazılardan çıkmış eserler Samsun ilinde müze olmadığından dolayı Kastamonu Müzesi’ne yollanmıştır. Samsun’un ulusal tarihimizdeki yeri dolayısıyla “Atatürk ve 19 Mayıs Müzesi” adı altında bir müze kuruldu. 1956 senesinde vali olan Turgut Başkaya tarafından Bakanlığa teklif edildi. 
Bir inşaat temelinden çıkmış olan eserler ile çevresinden toplanan eserler Samsun Erkek Sanat Enstitüsü’nde birleştirilerek koruma altına alındı. İlk başlarında depo niteliğinde olan müzede 1 Mart 1960’da çalışmalara başlandı. Ardından Vali Enver Saatçigil Samsun ilinde Atatürk Müzesi fikrini tekrar ele aldı ve 1967 senesinde Fuar Alanı içindeki “Atatürk Müzesi” olarak kullanılma açılması adına Milli Eğitim Bakanlığı’na devredildi.
Tüm bunların sonrasında Fuar Alanı içinde olan Atatürk Müzesi’nin hemen başında Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nin yapılmasına 1976 senesinde başlandı ve müze 6 sene sonrasında ziyarete açıldı.

Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesinde Neler Var?
Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi'nde Samsun ve çevre illerden toparlanan arkeoloji ve etnografik eserler bulunuyor.
Arkeoloji bölümünde Hitit, Helenistik ve Roma dönemleri olarak tarihlenen bronz, pişmiş toprak, kemik eserler.
Bronz atlet heykeli,
Eski Tunç Çağından kalmış ameliyat edilmiş bir çok kafatası,
Antik Amisos kentinden kalanlar,
Roma imparatoru olan Alexander Severus döneminde yapılmış olan Amisos Mozaiği,
Aminos mezar taşları ve odasından çıkan pek çok hazine,
Helenistik Çağa ait takılar
Müzenin en mühim bölümünü oluşturan Amisos mezar odasında olan eserler M. IV-III. yüzyıllara dayanır. Bu eşsiz bölümde altın taçlar, küpeler, bilezikler gibi farklı eserler dikkati son derece çekecek güzellikteler.

Osmanlı Döneminden Kalan Eşyalar
Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesinde ayrıca Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemi zamanında kullanıldığı bilinen sikkelerde bulunuyor. Hepsinin yanı sıra Cumhuriyet döneminde basılan paralar da onları burada sergileniyor.

Etnografya Bölümünde Neler Var?
Müzenin etnografya bölümünde de Samsun yöresinden olan cepkenler, bindallılar, peşkir, Kuran'lar, saat keseleri, el yazmaları da bulunuyor. Yöresel ateşli ve kesici silahlar da ayrıca bir vitrin içerisinde ziyaretçilere sergileniyor.