Güncel
Giriş Tarihi : 22-07-2021 02:06   Güncelleme : 22-07-2021 02:16

Samsun Asarcık İlçesi Tarihi

Asarcık ilçesinin tarihinin araştırılması için oluşturulan kurulun tarih araştırmasına başladığı ilk yer Gökgöl Camiidir.

Samsun Asarcık İlçesi Tarihi

Cumhuriyetten önce Biricik ve Biçincik isimlerini kullanan ilçe sonrandan Asarcık adını almıştır. Samsun Asarcık ilçesinin bulunduğu bölge Hisarcık olarak adlandırılır. Bu bölge coğrafi olarak hisara benzediği için bu ismi almıştır. 
Daha sonra Hisarcık ismi Asarcık olarak değiştirilmiştir ve bugün hala Asarcık olarak kullanılmaktadır. Samsun’un 44 kilometre güneyinde bulunan ilçenin yüzölçümü 214 kilometrekaredir. İlçenin ilk belediye başkanı 1989 yılında yapılan seçimlerde kazanan Bahri Köşüş'tür. Şimdiki belediye başkanı ise Şerif Kılağuz'dur.

Asarcık İlçesi Tarih Araştırmaları  
Asarcık ilçesinin tarihinin araştırılması için oluşturulan kurulun tarih araştırmasına başladığı ilk yer Gökgöl Camiidir. Tarihi Gökgöl Camii ve camiinin çevresinde bulunan mezar taşları incelendiğinde bu bölgeye yerleşimin yaklaşık 300 yıl önce başladığını göstermiştir. Mezar taşları üzerindeki tarih ve metinler bu bulgular için önemli bir kaynak olmuştur. 
Çarşamba ilçesine yerleşen bir kısım Kırım Türklerinin ve Kafkas Türklerinden olan Çerkezlerin daha sonra bu bölgeye göçmesiyle Samsun Asarcık ilçesi bugünkü halini almıştır. İlçede bulunan mimari eserlerin 16. yüzyıldan daha eski dönemlere ait olduğu bulunmuştur. Çevre ilçelerde bulunan tarihi ve mimari yapılar da bu bölgenin tarihinin çok eskilere dayandığının kanıtıdır.

Asarcık İlçesinde Yaşamış Etnik Kökenler
Asarcık ilçesi çok köklü bir geçmişe sahip olan bir yerleşim yeridir. Bu ilçede önceden yaşadığı düşünülen bazı etnik kökenler şöyledir;

Rumlar

Çerkezler

Kırım Türkleri

Kafkas Türkleri

Bu etnik kökenlerin Asarcık ilçesinde yerleşik hayata geçen ilk kavimler olduğu düşünülmektedir.

Asarcık İlçesine Bağlı Mahalleler
Asarcık ilçesine bağlı mahalleler şöyledir;

Acısu

Akyazı

Alan

Alişar

Arıcak

Armutlu

Aşuru

Atatürk

Ayaklıalan

Aydınköy

Biçincik

Çulhaoğlu

Dağcılar

Ermirmusa

Esentepe

Gökgöl

Gülveren

Gündoğdu

Hisariye

İmamlı

Kesealan

Kılavuzlu

Koşaca

Kuyumcuoğlu

Musaağa

Sakızlık

Uluköy

Yarımca

Yaylaköy

Yeniömerli

Yeşildere

Yeşilköy

Asarcık ilçesinde merkezde bulunan Biçincik Mahallesi ve Atatürk Mahallesi dahil toplam 32 mahalle vardır.
Asarcık İlçesinin Kuvayı Milliye’ye Katkısı
Birinci dünya savaşı bittikten sonra bölgede kalabalık olan Rumlar çeteler kurarak Türklere saldırmıştır. Bunun üzerine bölgede yaşayan Türkler, kuvayı milliye harekâtına destek vermiş ve harekâtta aktif rol oynamıştır. 
Bölgede bulunan Topal Osman, Topal Süreyye ve Mehmet Çetin bölge halkına komutanlık etmiş ve bölge halkıyla beraber Rumlara karşı savaşmışlardır. Bu mücadelede yer alan kişilerin birçoğu 15–20 yıl öncesine kadar hayatta olmasına rağmen günümüzde sadece bir kaçı hayattadır.

Asarcık İlçesini Doğası
Asarcık ilçesinin güneyinde yer alan Akdağ ilçenin havasını önemli ölçüde etkileyen dağlardan birisidir. Akdağ’ın yanı sıra Böğürtlen Dağları ve Saltuk Ormanı ilçenin yayla havasında olmasını sağlamaktadır. Saltuk ormanının eteklerinde bulunan Kılavuzlu Köyü içerisindeki Yağlıbela Tekkesi ve karşı tarafta Yeniömerli Köyünün içerisinde bulunan Gülveren Tekkesi bütün ilçeyi kuş bakışı görmeyi isteyenlerin uğraması gereken yerlerdir.